Jest śledztwo prokuratury, a firma ma to gdzieś
UOKiK - po raz kolejny - ukarał pośrednika finansowego, firmę EGF Council, działającą pod nazwą Personal Finanse. 5,7 mln zł ma zapłacić wspomniana firma za stosowanie w umowach niedozwolonych klauzul.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował umowy Europejskiej Grupy Finansowej Council pod kątem występowania klauzul niedozwolonych. Postępowanie przeciwko spółce rozpoczęło się w grudniu 2016 r. Prezes urzędu uznał za niedozwolone 13 postanowień, a działania spółki uznał za umyślne, ich celem był maksymalny zysk kosztem konsumentów.
Klauzule w umowach EGF Council są niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Są sprzeczne też z dobrymi obyczajami. Przykładowo klient, czytając umowę, nie wiedział ile będzie go kosztowało wynagrodzenie dla firmy, ponieważ nie było ono określone. To było celowe działanie, aby osiągnąć duże zyski – mówi, cytowany w komunikacie, Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Urząd uznał za niedozwolone postanowienia, na podstawie których konsument musiał wypłacić spółce wynagrodzenie za pośrednictwo w uzyskaniu pożyczki przy czym nie znał jego wysokości.
Przykład: Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Zleceniobiorcy w wysokości zdefiniowanej wynikającej z zaakceptowanej przez Zleceniodawcę decyzji ostatecznej – podaje Urząd w komunikacie.
EGF Council narzucał także, żeby konsument udzielił firmie rekomendacji i uznał, że jest rzetelna. Konsument musiał także przyznać, że decyzje o pożyczce podjął samodzielnie, a pracownicy nie wywierali na niego nacisków, co mogło utrudniać dochodzenie roszczeń w przyszłości.
Przykład: Polecam firmę E.G.F.C. S.A. występującą pod marką Personal Finanse z siedzibą we Wrocławiu jako godną zaufania, świadczącą swoje usługi rzetelnie i fachowo – cytuje UOKiK.
Jak dodaje Urząd, klient musiał przyznać, że warunki umowy zostały ustalone w toku negocjacji, mimo że były to wyłącznie propozycje EGF Council.
To nie pierwszy raz, gdy urząd wydaje decyzję dotyczącą tego pośrednika finansowego. W 2017 r. UOKiK uznał, że EGF Council naruszał zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na firmę 6,3 mln zł kary. Ponadto, o działalności tej spółki UOKiK od kilku lat zawiadamiał organy ścigania.
Jak podaje Urząd, postępowanie w sprawie działań EGF Council prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Właściciele zostali zatrzymani przez prokuraturę, a część z nich trafiła do aresztu.