Szybki rozwój sztucznej inteligencji szansą dla Polski
Na GPW odbył się okrągły stół, podczas którego dyskutowano na temat stworzenia polskiej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Debata odbyła się z udziałem wicepremiera i szefa MNiSW Jarosława Gowina, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego oraz z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego, biznesu i instytucji wspierających, w tym prof. Macieja Chorowskiego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Dyskutowano o tym, jak opracować dobre polityki oraz jakich narzędzi użyć, by stworzyć optymalne warunki i klimat dla dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili, że “Polska Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji” jest koniecznością. Bez jej implementacji Polska może nie znaleźć się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. Aby pozostać liczącym się krajem w Unii Europejskiej oraz na świecie, musimy stworzyć własny, prężny ekosystem instytucji oraz podmiotów wspierających rozwój sztucznej inteligencji.
Polska administracja rządowa przy współpracy z przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi, powinna stworzyć warunki i zachęty umożliwiające szybkie wdrożenie oraz komercjalizację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów.
Jednak bez silnego wsparcia biznesu oraz odpowiednich zachęt, trudno będzie stworzyć innowacyjną gospodarkę wykorzystującą wysoko zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Kluczem do tego jest synergia wszystkich podmiotów i grup zaangażowanych w dyskusję o SI.
Premier Jarosław Gowin podkreślał po spotkaniu, że polskie władze są świadome, jak ważnym będzie w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dlatego przygotowania do przyjęcia odpowiedniej strategii już się rozpoczęły.
Według Premiera taka strategia jest niezbędna ponieważ - jak mówił podczas spotkania - potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań w: funkcjonowaniu służby zdrowia, administracji publicznej, w kształceniu czy budowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński podkreślał, że Polska jest na początku drogi do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji. Jednak niebawem chce przedstawić pierwsze plany stworzenia strategii jej wdrażania.
Ta strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji – zaznaczył.
Okrągły stół, do którego zasiedli przedstawiciele środowisk kluczowych dla rozwoju sztucznej inteligencji, to dobry początek. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób opracować polityki oraz jakich narzędzi użyć, aby stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce – relacjonował dyr. Chorowski z NCBR.
I dodaje, Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw.
Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, by zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią SI, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek. Wierzę, że wykorzystamy ten potencjał – uzupełnił Chorowski.
Roundtable ImpactCEE to już kolejny okrągły stół organizowany w ramach przygotowań do kongresu Impact’18, który odbędzie się 13-14 czerwca 2018 r. w Krakowie. Liczby pokazują, że potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji jest ogromny. Pytanie jak wpłynie ona na rozwój realnej gospodarki, rynku finansowego, biotechnologii czy miast i ich mieszkańców? Spotkanie z humanoidalnym robotem Sophie podczas Impact‘18 będzie wstępem do szerokiej debaty na temat powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji.