Polski rząd przygotowuje się na twardy Brexit
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd wysłuchał informacji o stanie negocjacji ws. Brexitu przedłożonej przez wiceszefa MSZ ds. europejskich Konrada Szymańskiego - poinformowało CIR. Nie można wykluczyć fiaska negocjacji, a największym dla nich zagrożeniem jest kwestia Irlandii Płn - wynika z relacji CIR.
Według relacji z wystąpienia Szymańskiego zamieszczonej w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu negocjacje dot. warunków Brexitu są prowadzone wielotorowo i dotyczą zarówno „umowy wyjścia, czyli zasad uporządkowanego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię” oraz okresu przejściowego (przewidzianego do końca 2020 r.), jak i „deklaracji politycznej, której celem będzie wyznaczenie ram przyszłych relacji na linii Wielka Brytania-UE”.
Scenariusz podstawowy zakłada uzgodnienie „umowy wyjścia” wraz z polityczną deklaracją w październiku 2018 r. Nie można jednak wykluczyć fiaska negocjacji i wejścia w scenariusz braku umowy. Chociaż uzgodniono 80 proc. tekstu „umowy wyjścia”, to nadal nie ma postępu dotyczącego np. roli Trybunału Sprawiedliwości UE czy granicy między Irlandią a Irlandią Północną - czytamy w komunikacie z posiedzenia rządu.
Jak zaznaczono, ostatnia z wymienionych kwestii „stanowi największe ryzyko dla powodzenia całego procesu”.
Po wielu miesiącach nie udało się wypracować rozwiązania akceptowanego przez obie strony - podano w relacji CIR.
W komunikacie podkreślono jednocześnie, że kluczowym momentem dla procesu negocjacji ws. Brexitu będzie „posiedzenie Rady Europejskiej w trybie art. 50, które odbędzie się w październiku 2018 r.”.
Jeśli nie dojdzie do wiążących uzgodnień ryzyko fiaska rozmów znacząco wzrośnie. Wówczas konieczne będzie przejście z etapu identyfikacji ryzyk do działań sprzyjających skutecznemu zabezpieczeniu praw polskich obywateli i przedsiębiorców - wskazał CIR.
Jak dodano, w Polsce „identyfikacja ryzyk rozpoczęła się na początku kwietnia 2018 r.”.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku; powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. Zgodnie z porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.
MS, PAP