W sobotę ruszają IV Dni Energii Miasta Katowice
Pokazy, warsztaty, happeningi i porady wypełnią w sobotę program IV Dni Energii Miasta Katowice na tamtejszym rynku. Będzie też można zwiedzić katowickie elektrociepłownię czy oczyszczalnię. Kontekstem wydarzenia będzie zbliżający się szczyt klimatyczny COP24.
Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem edukacyjnego przedsięwzięcia, które przygotowuje katowicki magistrat. Piątek wypełniają dwie konferencje: dla samorządowców oraz uczniów. Część dla samorządów poświęcona będzie m.in. strategii zrównoważonej transformacji regionów górniczych i zmianom klimatu, także w kontekście grudniowego szczytu COP24 w Katowicach.
Miasto stara się wspierać i promować działania związane z czystym i oszczędnym korzystaniem z energii. Zapowiada, że w tym roku jeden z akcentów Dni Energii będzie dotyczył mobilności: otwarte sobotnie wydarzenia zbiegną się bowiem z zakończeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przypadając 22 września, czyli w Dzień bez samochodu.
Odwiedźmy zatem katowicki rynek, aby przekonać się, ile każdy z nas, w prosty sposób może zrobić dla środowiska naturalnego. Zachęcamy, żeby dotrzeć na miejsce, wykorzystując ekologiczne formy mobilności, takie jak transport publiczny czy rower, albo też dzieląc się swoją przestrzenią w samochodzie - napisali w zaproszeniu na wydarzenie katowiccy samorządowcy.
Celem będzie ścisłe centrum miasta, gdzie staną stanowiska z ekspertami, którzy mają dzielić się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi starań o czystsze powietrze. Działające w Katowicach przedsiębiorstwa energetyczne będą np. wyjaśniać, co charakteryzuje paliwa dobrej jakości czy przekazywać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.
Wśród zajmujących się problematyką instytucji i organizacji znajdzie się m.in. fundacja Arka, która poprowadzi ekologiczne animacje i urządzi kino zasilane odnawialną energią. Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pokaże, jak działają cewki Tesli, ręczne prądnice czy głośnik plazmowy.
W „Domu Ślązaka” będzie można przekonać się, ile energii, zasobów i pieniędzy kosztują takie zachowania, jak włączony telewizor w pustym pokoju czy mycie zębów bez zakręcania wody. Koło naukowe Foton Politechniki Śląskiej zaprosi na pokazy i warsztaty nt. technologii wytwarzania energii, jak ogniwa wodorowe, fotoogniwa, elektrownie i turbiny wiatrowe.
Częścią wydarzenia będą bezpłatne wycieczki wyruszające z przystanku przy ulicy Młyńskiej 4. Będzie można zobaczyć np. ścieżkę edukacyjną w oczyszczalni Gigablok, budynek pasywny w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, Elektrociepłownię - Zakład Wytwarzania Katowice oraz las w Muchowcu i dostrzegalnię przeciwpożarową.
Samorząd Katowic od kilku lat podkreśla rolę edukacji ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych. Stara się też informować mieszkańców o zbliżającym się szczycie klimatycznym. Jego tematyka ma zdominować piątkową konferencję dla uczniów katowickich szkół, organizowaną równolegle z konferencją dla samorządowców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Blisko dwutygodniowy szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach 3-14 grudnia br. Jego miejscem będzie kompleks MCK i przylegającej hali widowiskowej Spodek - wraz z okolicznym wydzielonym terenem.
W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
Zgodnie z podpisanym wiosną br. porozumieniem z koordynującym organizację szczytu Ministerstwem Środowiska, lokalny samorząd odpowiada m.in. za zapewnienie transportu dla uczestników wydarzenia (będą oni mieszkali na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i w Krakowie), za zapewnienie bezpieczeństwa, a także merytoryczne włączenie się w przygotowania.
(PAP)