Bankowość mobilna rośnie jak na drożdżach
Liczb aktywnych uczestników bankowych aplikacji mobilnych wzrosła o 1 milion w stosunku do poprzedniego kwartału i przekroczyła 7 milionów - poinformowano na konferencji ZBP.
Według zaprezentowanego raportu Netbank, na koniec II kwartału 2018 liczba rachunków z umowami dostępu do usług bankowości internetowej wyniosła 36,5 miliona i wzrosła tym samym o 5,5 procent w stosunku do danych z tego samego okresu 2017 roku.
Z kolei liczba klientów, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej wyniosła 16,79 miliona i wzrosła o 6,4 proc. w stosunku do II kwartału 2017 roku.
Po raz pierwszy też średnia wartość przelewu klienta indywidualnego spadła też poniżej tysiąca złotych i wyniosła 922,43 zł - podano.
Coraz większym powodzeniem, wynika z raportu Netbank, cieszą aplikacje mobilne banków - na koniec II kwartału br. spośród 9 mln użytkowników bankowości mobilnej 7,24 mln aktywnie korzystało z aplikacji mobilnej, co oznacza wzrost o 15 proc. w stosunku do końca marca br. (wtedy było 6,27 mln).
Polska jest wśród krajów, które najszybciej wdrażają nowoczesne instrumenty płatnicze - powiedział wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.
W czołówce światowej, jak dodał, lokują nas np. transakcje dokonywane przy użyciu kart bezstykowych.
Jesteśmy wśród czołowych kilkudziesięciu krajów, za Koreą Płd, natomiast wyprzedamy daleko kraje europejskie - zaznaczył Kiciński.
Podczas konferencji ZBP zaprezentowano też najnowszy Monitor bankowy, z którego wynika, że indeks Pengab we wrześniu utrzymał wartość podobna jak w sierpniu (26,6 pkt, wzrost o 0,1 pkt). Jak mówił Marcin Idzik z TNS Kantar, ten wynik dowodzi słabnącej dynamiki aktywności klientów na rynku bankowym. We wrześniu, dodał, spadła np. aktywność klientów indywidualnym na rynku kredytów konsumpcyjnych czy mieszkaniowych.
SzSz (PAP)