Rafalska: To prospołeczny projekt budżetu
Przyjęty przez rząd we wtorek projekt budżetu na 2019 r. jest absolutnie prospołeczny, ale to też budżet rozwojowy, zapewniający finansowanie wszystkich projektów społecznych - powiedziała w środę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister odwiedziła w środę m.in. ośrodek prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu (PSONI Jarosław).
Rafalska podkreśliła, że pieniądze na wszystkie projekty społeczne, m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych, seniorów czy dotyczące finansowania Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, zostały w projekcie budżetu zagwarantowane.
Ja mam dzisiaj okazję zobaczyć, jak te środki - adresowane do samorządów, a potem też zlecane, tak jak tu PSONI - są wydawane na rzecz osób niepełnosprawnych - mówiła.
Rafalska podkreśliła, że jest „pod wrażeniem” tego, co zobaczyła w Jarosławiu.
To jeden z tych modelowych przykładów, których wszechstronność, kompleksowość świadczonego wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych jest w skali kraju niespotykana. Ilość zaproponowanych rozwiązań jest tak wieloraka, że wszystkie osoby, które są tu uczestnikami, mogą znaleźć propozycję dla siebie - dodała.
Zdaniem Rafalskiej aktywizacja osób niepełnosprawnych może być realizowana, jeśli będą takie ośrodki jak ten w Jarosławiu. Muszą też być tworzone, zdaniem minister, zakłady aktywności zawodowej, mieszkania chronione czy wspomagane. Potrzebni są też - wyliczała Rafalska - asystenci i trenerzy pracy.
Zauważyła, że w Jarosławiu zapewnia się europejski standard opieki nad osobami niepełnosprawnymi. W jej ocenie byłoby to niemożliwe „bez pasji, kompetencji i pomysłowości ludzi, którzy tu pracują”.
Minister zaznaczyła, że takie ośrodki jak w Jarosławiu są finansowane z wielu źródeł m.in. z PFRON-u, budżetu państwa, samorządu i budżetu stowarzyszenia.
Przypomniała, że m.in. opieka nad osobami niepełnosprawnymi to zadanie własne samorządu, ale te różnie podchodzą do tego obowiązku.
Niektóre samorządy chętnie współfinansują tego typu inicjatywy, inne w różnym stopniu się angażują. Mogę zapewnić, że propozycje budżetowe na 2019 r. tak podnoszą finansowanie zarówno środowiskowych domów samopomocy czy uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, że pozwalają zagwarantować właściwy standard nie tylko zatrudnienia, ale też ten standard opiekuńczy – mówiła.
Na podst. PAP