
Rzecznik praw przedsiębiorców
Z badań przeprowadzonych przez Instytutu Keralla Research wynika, że blisko 70 proc. ankietowanych przedsiębiorców chce powołania instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, który broniłby ich praw w konflikcie z urzędnikami.
40 proc. badanych mikro, małych i średnich przedsiębiorców twierdzi, że doświadczyło problemów, które chcieliby zgłosić do takiego rzecznika.
39,5 proc. zwolenników powołania rzecznika zdecydowanie widzi potrzebę powstania instytucji broniącej ich praw w konflikcie na polu państwo-firma.
"Przeciwnicy (28,6 proc. badanych) argumentowali, że nie ma sensu tworzenia takiej instytucji, ponieważ nic ona nie zmieni. Sytuacje konfliktowe pomiędzy urzędnikami a firmami są często tak skomplikowane, a urzędnicy na tyle samowolni w podejmowaniu decyzji, że powoływanie urzędu rzecznika zwyczajnie nic nie zmieni. Zdaniem badanych, byłby to kolejny wydatek, a urząd fikcyjny, który w praktyce niewiele byłby w stanie zdziałać" - dodała Izabella Młynarczyk z Keralla Research.
47,2 proc. badanych twierdzi, że rzecznik powinien być utrzymywany ze środków budżetu. Część z nich precyzuje, że pieniądze powinny pochodzić z funduszu pracy, na który firmy płacą składki. Badanie przeprowadzono na grupie 600 przedsiębiorców zatrudniających do 250 osób.
PAP, lz