Ekolodzy chcą Śląska bez węgla?
Sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska domagają się uczestnicy Zielonego Laboratorium Idei, które odbyło się w Katowicach.
Stworzyli oni manifest „Zielona przyszłość Śląska”, adresowany do ekspertów, naukowców, samorządowców i polityków decydujących o kierunku rozwoju polityki klimatycznej.
Na Śląsku, gdzie przed laty tworzyła się rewolucja przemysłowa, teraz czas na rewolucję klimatyczną - przekonywali uczestnicy spotkania, zorganizowanego w ramach trwającego od ponad tygodnia w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ.
„Wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz biznesu, ekologami, ekonomistami i socjologami opracowano cztery projekty manifestów w obszarach: Zielona wizja Śląska, Energia obywatelska na Śląsku, Śląskie efektywne energetycznie i Błękitne niebo nad Śląskiem. Warsztaty Zielone Laboratorium Idei dla działaczy społecznych, wolontariuszy, studentów, dziennikarzy, samorządowców, ale też mieszkańców, którym bliska jest tematyka kryzysu klimatycznego” - podali w poniedziałek organizatorzy spotkania.
Autorzy manifestu zwracają uwagę na odpowiedzialność za zmiany klimatu, a także potrzebę działań na poziomie lokalnym i regionalnym. Podkreślili, że trzeba działać jak najszybciej.
„My, mieszkańcy Śląska domagamy się czystego powietrza, czystej wody, czystej energii i więcej zieleni w naszych miastach. Chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej, społecznej, środowiskowej i gospodarczej bez paliw kopalnych, ubóstwa energetycznego i degradacji środowiska naturalnego” - napisano w manifeście.
Jego autorzy przypomnieli, że Śląsk odgrywa ważną rolę w historii Polski i Europy jako jedno z miejsc, w których tworzyła się rewolucja przemysłowa. „Czas, by to tu odbyła się kolejna rewolucja, tym razem klimatyczna” - podkreślili. „Potrzebujemy zmiany systemu energetycznego w Polsce i żądamy nowej, spójnej polityki energetycznej, która opiera się na szerokim dialogu społecznym: obywateli, ekspertów, naukowców, aktywistów i samorządowców” - wskazali.
Autorzy manifestu domagają się m.in. „energetyki obywatelskiej” stanowiącej fundament transformacji energetycznej w Polsce i odejścia od paliw kopalnych w kierunku energetyki opartej na źródłach odnawialnych i rozproszonych. Oczekują przygotowania długofalowego planu ogrzewania i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, odpowiedzialnej polityki klimatycznej opracowania systemu wsparcia społecznego w zakresie ubóstwa energetycznego.
Domagają się także opracowania i wdrożenia koncepcji edukacji ekologicznej, chcą stworzenia mechanizmów ograniczających import używanych samochodów wysokoemisyjnych i sprawnej sieci bezpłatnego transportu publicznego. Oczekują powszechnej termomodernizacji budynków oraz poprawy efektywności energetycznej w przemyśle i usługach, zwiększenia recyklingu i rozsądnej utylizacji odpadów, a także wspierania rozwoju tańszych nowoczesnych technologii energetycznych
Warsztaty Zielone Laboratorium Idei były realizowane w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania” finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
PAP/ as/