Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prezydent i papież - najpopularniejsi na Twitterze

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 sierpnia 2013, 15:02

  • Powiększ tekst

Prezydent USA Barack Obama i papież Franciszek to najbardziej wpływowe osobistości na Twitterze - wynika z raportu "Twiplomacy 2013".

Na potrzeby raportu firma Burson-Marsteller, specjalizująca się w PR i marketingu, przeanalizowała
sposób, w jaki światowi przywódcy korzystają z Twittera. Przebadano konta 505 przywódców państw, rządów, ministrów spraw zagranicznych i ich resortów w 153 krajach. Pod uwagę wzięto m.in. liczbę tweetów, użytkowników obserwowanych przez danego użytkownika oraz obserwujących jego konto, datę stworzenia konta, liczbę użytych hashtagów (słów lub fraz poprzedzonych znakiem #, które odsyłają do konkretnych pojęć, nazwisk itd.), a także wiadomości udostępnionych przez użytkownika oraz jego wiadomości udostępnionych przez innych.

Ponad trzy czwarte (77,7 proc.) przywódców politycznych na świecie - prezydenci, premierzy, ministrowie lub ich resorty - jest obecnych na Twitterze. Swoje oficjalne konta mają rządy wszystkich 45 państw w Europie.

Największą liczbą tzw. obserwujących (użytkowników, którzy dodali dane konto do obserwowanych) w tym gronie może się pochwalić prezydent USA Barack Obama, którego konto jest obserwowane przez ponad 33,5 mln osób. On sam obserwuje rekordową liczbę 661 tys. użytkowników.

Na drugim miejscu ale daleko za Obamą pod względem popularności jest konto papieża Franciszka (ok. 7,2 mln obserwujących). Pierwszą piątkę zamykają: Biały Dom (ok. 4 mln), premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (3,7 mln) i prezydent tego kraju Abdullah Gul (3,4 mln). W pierwszej dziesiątce są jeszcze jordańska królowa Rania, prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, rząd brytyjski i prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.

Każdy tweet Obamy jest podawany dalej średnio przez 2309 użytkowników. Rekord wszech czasów pobiło zdjęcie, na którym po ogłoszeniu reelekcji ściska swoją żonę - podzieliło się nim aż 806 tys. użytkowników.

Z kolei każdy komunikat Franciszka wędruje dalej ponad 11 tys. razy (z konta hiszpańskiego) i 8,2 tys. razy (z konta angielskiego). Nic w tym dziwnego, skoro - jak zwraca uwagę raport - w ciągu ostatnich sześciu miesięcy konto obecnego biskupa Rzymu odnotowuje "fenomenalny przypływ" obserwujących.

Autorzy "Twiplomacy" wskazują, że dla polityka na Twitterze jeszcze ważniejsze od liczby obserwujących jego konto jest to, ile ma tzw. połączeń, czyli wzajemnie potwierdzonych znajomości wśród politycznych przywódców na Twitterze. Pod tym względem dorobek Obamy, amerykańskiej administracji czy MSZ na Twitterze nie jest już tak imponujący - łącznie ci trzej użytkownicy mają połączenia z tylko czterema ważnymi kontami, w tym premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa i brytyjskiego rządu.

Najlepiej w tej kategorii wypada szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt (44 wzajemnych połączeń), następnie unijne służby dyplomatyczne (36) oraz polski MSZ (31), a dalej resorty spraw zagranicznych W. Brytanii (27) i Francji (26). Średnia wśród politycznych przywódców to osiem wzajemnych połączeń.

Dla mniejszych państw zdobywanie takich znajomości to sposób na rozpoznawalność. Wie o tym np. rząd Chorwacji, który - na razie jednostronnie - obserwuje konta 195 przywódców, a także MSZ Islandii czy Kosowa.

Choć obecnością na Twitterze może pochwalić się wiele rządów i polityków, tylko nieliczni osobiście zawiadują swoim kontem, a niektórzy pod natłokiem obowiązków wręcz je zawieszają, jak Francois Hollande po wyborze na prezydenta Francji.

Działający od 2006 r. Twitter umożliwia porozumiewanie się za pomocą tweetów, czyli wiadomości tekstowych nieprzekraczających 140 znaków, dlatego też bywa nazywany "SMS-em internetu". W grudniu 2012 r. serwis poinformował, że liczba jego aktywnych użytkowników przekroczyła 200 mln miesięcznie.

(PAP)

akl/ ost/ kot/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych