O samorządzie i rządzie w sercu Krakowa
Uroczysta gala zakończyła pierwszy dzień V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Najwyżej oceniani samorządowcy odebrali nagrody i wyróżnienia i choć dylematy, przed jakimi stoją władze lokalne to nie tylko kwestie budżetowe, spotkania samorządów z całej Polski z przedstawicielami administracji rządowej, biznesu i ekspertami, sprawy finansowe dominowały w większości rozmów.
-
Dobra oświata i dobra kultura to jest sprawa nas wszystkich – samorządowców, tych którzy tworzą kulturę i tych, którzy tworzą oświatę, a więc i nauczycieli. Także rodziców – bo dobra szkoła to przecież rodzice i uczniowie. To wreszcie samorządy i państwo, które zawsze będzie wspierało dobre rozwiązania – powiedziała wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów podczas gali. Premier Szydło wręczyła nagrodę przyznawaną przez kongres samorządowcom, którzy osiągnęli wysokie noty w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2018 r. - Nagrodzonym gratuluję i życzę, żeby mieszkańcy byli z was dumni w kolejnych latach osiągali takie rezultaty.
-
To nagroda dla wszystkich tych, którzy utrzymują twardą politykę finansową w mieście – mówił Artur Dusiński burmistrz miasta Podkowa Leśna odebrał nagrodę z rąk premier Beaty Szydło.
Dochody własne, wydatki inwestycyjne oraz wysokość środków unijnych pozyskanych na realizację zadań – to zasadnicze dane, które analizowali eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy opracowaniu Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2018 r. Jak podkreśla w rozmowie z nami Zygmunt Berdychowski, organizator Kongresu, założyciel Instytutu Studiów Wschodnich – samorządy nauczyły się radzić sobie z wieloma wyzwaniami ekonomicznymi, a ranking oparty o dane z Regionalnych Izb Obrachunkowych, a nie o ankiety, oceny jury czy ekspertów, pozwala wskazać dobre praktyki. Korzystają z nich także goście z zagranicy, bo Europejski Kongres to miejsce debat, w których uczestniczą goście z całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Finanse i… zmiany
Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego zwrócił uwagę na konieczność ponownego ułożenia relacji pomiędzy państwem a samorządem, czemu także ma służyć Europejski Kongres Samorządów. Berdychowski zaznaczył również, że konieczne są zmiany w funkcjonowaniu samorządów zarówno w Polsce, jak i w Europie.
W czasie paneli dyskusyjnych ten temat wracał podobnie, jak pytania o finansowanie zadań gmin i powiatów – służby zdrowia, profilatyki, edukacji, infrastruktury. Gdzieś w tle pojawiają się jednak pytania o deformacje w lokalnych władzach. Choćby o zmniejszającą się rolę rad miast i powiatów, na korzyść liderów: prezydentów i burmistrzów, którzy sprawnie budują większość w radzie, ograniczając niewspółmiernie rolę kontrolną i opozycyjną radnych. „Chyba nie o to chodziło twórcom reformy samorządowej” – pytali retorycznie uczestnicy debaty na temat roli liderów lokalnej społeczności.
Twarda ręka
Krakowski kongres z pewnością jest doskonałym forum do debaty na tematy, które na co dzień wywołują spore emocje. Ot choćby wspomniana współpraca samorządu z rządem. Obecnym na kongresie ministrom - Andrzejowi Adamczykowi, ministrowi infrastruktury, ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, udało się kilkakrotnie przekonać, że inwestycje – od kolejowych, drogowych i transportowych, przez budowę Portu „Solidarność”, po ochronę zdrowia, to zadania wspólne państwa i lokalnych władz. I bez rozsądnej współpracy nie uda się rozwiązać żadnego problemu.
W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa – odbierając nagrodę Złotego Klucza od tygodnika „Wprost”.
- Jestem zaszczycony, bo to podsumowanie tego co udało mi się zrobić w naszym mieście – mówił Majchrowski.
Nagrodę otrzymał również Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego. - Wszystkim samorządowcom życzę twardej ręki i dobrych współpracowników, bo dzięki nim odbiera się takie nagrody – powiedział Grabkowski, wyjaśniając trudy zarządzania finansami samorządu.
Europejski Kongres Samorządów w Krakowie zakończy się 9 kwietnia. W czasie dwóch kongresowych dni odbędzie się ponad 80 wydarzeń – debat, paneli, wywiadów, dyskusji, prelekcji i warsztatów. Portale wPolityce.pl i wGospodarce.pl oraz „Gazeta Bankowa” i tygodnik „Sieci” objęły wydarzenie patronatem medialnym. Kongres relacjonowany jest też na antenie telewizji wPolsce.pl
(mac)