Testu przedsiębiorcy nie będzie
Minister Jadwiga Emilewicz pytana o tzw. test przedsiębiorcy przygotowywany przez Ministerstwo Finansów, powiedziała, że nie chce by były wprowadzane dodatkowe bariery dla najmniejszych firm, a także, by przedsiębiorcy nie omijali prawa, ale je egzekwowali.
Jadwiga Emilewicz w czwartek we Wrocławiu powiedziała , że dzień wcześniej na radzie ministrów dyskutowano o tzw. teście przedsiębiorcy.
Nasza sugestia szła w tę stronę, by opracować rozwiązania, które sprawią, iż prawo będzie lepiej egzekwowane, natomiast nie chcemy wprowadzać dodatkowych narzędzi paraliżujących czy ograniczających przedsiębiorców w tym zakresie - powiedziała.
Minister tłumaczyła, że kierowany przez nią resort stoi na stanowisku, że dodatkowe regulacje to „propozycja nadmiarowa”.
Jak dodała, już dziś jednoosobowe działalności gospodarcze w ramach obowiązującego prawa są mocno obwarowane przepisami.
Dodała, że premier Mateusz Morawiecki wydał „jednoznaczne rozstrzygnięcie”.
Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie będziemy wprowadzać dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców” - mówiła minister.
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Finansów informowało, że tzw. test przedsiębiorcy miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.
Został on uwzględniony w projektcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Według resortu to jedno z działań zapewniających respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej.
Ministerstwo zaznaczyło, że APK jest dokumentem rządowym składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia) musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów.
Już pod koniec marca szefowa MPiT oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie.
Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy” - powiedziała.
Zgodnie z planami MF nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo obliczyło, że mogłoby to dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości ok. 1 mld 247,4 mln zł.(PAP)