PAIH: kolejne polskie firmy wkraczają na rynek węgierski
Zamojski Stalprodukt i krakowski Skalmar wprowadziły swoje produkty na rynek węgierski - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Jak czytamy w informacji, krakowski producent systemów zabezpieczających Skalmar oraz Stalprodukt z Zamościa, wytwarzający drzwi oraz stolarkę aluminiową, debiutują na rynku węgierskim.
Polskie firmy budowalne wykorzystują dobrą koniunkturę na Węgrzech - skomentował szef węgierskiego biura PAIH Marcin Karaskiewicz. Dodał, że polskie produkty są cenione za jakość, a nasze firmy są coraz lepiej przygotowane do ekspansji zagranicznej. Zaznaczył, że obydwie spółki weszły na węgierski rynek zaledwie kilka miesięcy po swym udziale w Międzynarodowych Targach Budowlanych Construma 2019 w Budapeszcie.
Dyrektor ds. eksportu w firmie Skalmar, Dorota Mazur podkreśliła, że decyzja o przygotowaniach do debiutu na węgierskim rynku zapadła jesienią 2018 roku podczas organizowanego przez PAIH forum wsparcia biznesu.
Otworzyły się zupełnie nowe możliwości zaprezentowania oferty potencjalnym partnerom w różnych krajach - powiedziała cytowana w komunikacie. Dodała, że po serii spotkań jej firma może pochwalić się nawiązaniem kontaktów z węgierskim dystrybutorem. „A to dopiero początek naszej ekspansji na rynki zagraniczne - zaznacza.
Zapotrzebowanie na artykuły budowlane na Węgrzech postanowiła wykorzystać również firma Stalprodukt z Zamościa. Firma działa w mocno konkurencyjnej branży stolarki budowalnej i Węgry są dla niej pierwszym rynkiem eksportowym.
Już podczas pierwszej imprezy branżowej organizowanej przez PAIH udało nam się nawiązać cenne kontakty oraz pozyskać dużego dystrybutora - mówi cytowany w informacji prezes Stalproduktu Jacek Węgrzyn.
Jak podkreśla Karaskiewicz, dla sektora budowlanego udział w targach to najbardziej efektywny sposób na debiut na Węgrzech. Dodał, że polskie firmy budowalne od trzech lat pokazują się na targach Construma w ramach stoiska narodowego organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Obecność na polskim stoisku okazała się owocna w ostatnich latach także dla takich firm jak Dąbex, Pezal i Lemar. Dla dwóch ostatnich Węgry stanowią dziś drugi największy rynek eksportowy, po Niemczech.
Nasze wsparcie obejmuje kompleksową i wszechstronną obsługę polskich firm przy okazji targów i wydarzeń specjalnych, pomoc w sprawach organizacyjnych i logistycznych oraz asystę lokalnych ekspertów czy tłumaczy - wskazał szef budapesztańskiego ZBH.
Od początku tego roku siedem polskich firm weszło na rynek węgierski przy wsparciu ZBH w Budapeszcie. Polska jest trzecim największym eksporterem na rynek węgierski (po Niemczech i Austrii). Obroty handlowe Polski i Węgier utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie i stale rosną w tempie dwucyfrowym. W 2018 roku wyniosły 9,5 miliarda euro. Najbardziej popularne nad Dunajem, poza produktami przemysłu elektromaszynowego i metalurgicznego, są polskie art. budowlane i spożywcze.
SzSz (PAP)