Niepełnosprawność: Kluczowe jest niwelowanie barier
Kluczowe dla podejmowania aktywności zawodowej przez osoby niepełnosprawne jest niwelowanie barier wynikających z ograniczonej mobilności - powiedziała prezes PFRON Marlena Maląg. Dlatego - jak dodała - Fundusz m.in. przywraca dofinansowanie na wózki inwalidzkie.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych po pięciu latach przywrócił dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Fundusz chce w ten sposób skutecznie usuwać bariery ograniczające osoby z dysfunkcją narządu ruchu w życiu codziennym.
„Cieszymy się, że możemy uruchomić kolejne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Program został zakończony w 2015 r. Przywracamy go po analizie finansowej naszego budżetu” - powiedziała Maląg.
Przyznała, że o takie wsparcie w trakcie konsultacji społecznych wielokrotnie apelowały osoby z niepełnosprawnościami. Wnioskował o to także m.in. Związek Powiatów Polskich.
Prezes PFRON zaznaczyła, że wdrożenie programu ma m.in. na celu zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
„Przede wszystkim zależy nam na ich aktywizacji zawodowej i społecznej, aby te osoby mogły w pełni czuć się potrzebne i mogły realizować swoje zadania zarówno na rynku pracy, ale także w tej aktywności społecznej” - podkreśliła Maląg.
Dodała, że niwelowanie barier wynikających z ograniczonej mobilności jest kluczowe dla podejmowania aktywności zawodowej przez osoby niepełnosprawne.
Maksymalna kwota dofinansowania zakupu wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym wynosi 10 tys. zł. Minimalny udział własny wnioskodawcy w zakupie to 10 proc. ceny brutto wózka.
Z pomocy mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy nie mogą samodzielnie poruszać się wózkiem inwalidzkim o napędzie ręcznym. W przypadku dzieci do 16 lat niezbędne jest orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku osób niepełnosprawnych powyżej 16 lat orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dodatkowymi kryteriami są: nauka albo zatrudnienie, albo stwierdzone rokowania uzyskania zdolności do pracy lub do podjęcia nauki w wyniku uzyskania dofinansowania na zakup wózka elektrycznego. Warto podkreślić, że również osoby w wieku emerytalnym, gdy są zatrudnione, mogą uzyskać wsparcie w programie.
Zgodnie z szacunkami PFRON z programu będzie mogło skorzystać ok 2,2 tys. osób.
Aby skorzystać ze wsparcia, należy złożyć wniosek w powiatowych i miejskich centrach pomocy rodzinie lub w Systemie Obsługi Wsparcia, finansowanego przez PFRON. Odpowiedni formularz należy złożyć do 31 sierpnia 2019 r.
Maląg zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy i niska stopa bezrobocia to większa szansa dla osób z niepełnosprawnościami na podjęcia zatrudnienia.
„Mamy niskie bezrobocie, rynek pracy jest otwarty. Nam zależy jednocześnie, żeby osoby niepełnosprawne były dobrze przygotowane do podjęcia zatrudnienia, dlatego przygotowaliśmy wiele programów, które mają im w tym pomóc” - powiedziała prezes PFRON. Wymieniła m.in. program „Stabilne Zatrudnienie”, program „Praca - Integracja” i program „Absolwent”.
„W ramach programu +Stabilne zatrudnienie+, uruchomiliśmy m.in. płatne staże, które są adresowane dla administracji publicznej. Mamy już 500 wniosków o takie staże i na pewno będziemy to realizowali. To będzie taki pierwszy etap wdrożenia osoby niepełnosprawnej do pracy. Jeśli będzie zainteresowana stałym zatrudnieniem, to będzie mogła dalej pracować” - powiedziała Maląg.
Według wstępnych danych GUS w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. Wzrasta również aktywność zawodowa niepełnosprawnych. W 2015 r. udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie szukających pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 r. było to już ponad 28 proc.
Z kolei stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 r. 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła 13 proc.
PAP/ as/