Bank Pekao: Spadek deficytu do zera to dobra wiadomość
Założenia dotyczące wzrostu PKB w 2020 (3,7%) pokrywają się z naszą prognozą, jeśli zaś chodzi o prognozę średniorocznej inflacji (2,5%) my zakładamy, że będzie ona nieco wyższa (2,8%) - scenariusz wyższej inflacji byłby dobrą wiadomością dla budżetu, oznaczającą nieco wyższe dochody – napisał Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.
Projekt zakłada brak deficytu budżetowego w roku 2020 – co jest oczywiście dobrą wiadomością, natomiast należy pamiętać, że ogólnie dobrej sytuacji gospodarczej pomagać będą czynniki jednorazowe – napisał Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao, w swojej opinii na temat projektu budżetu.
Wskazał on źródła tych dochodów jednorazowych.
W przedstawionej przez rząd pod koniec kwietnia br. Aktualizacji Planu Konwergencji wskazano, iż planowane wpływy z „opłaty przekształceniowej” związanej ze zmianami w OFE przewidywane są na 9,7mld w 2020, sprzedaż uprawnień emisji CO2 ma przynieść ok 5mld zaś sprzedaż częstotliwości 5G to około 3,5mld PLN w 2020. To oczywiście rodzi pytanie o trwałość obniżenia deficytu po roku 2020 – o to , czy w kolejnych latach znajdą się inne źródła wpływów „na miejsce” tych założonych jednorazowo na rok 2020 – napisał w swojej opinii Marcin Mrowiec.
Jego zdaniem, duże znaczenie dla budżetu będzie miało dalsze uszczelnianie systemu podatkowego.
Dużo zależeć będzie od sukcesów w dalszym ograniczaniu luki VAT (APK zakłada dodatkowe 7,7mld w 2020) i innych działaniach uszczelniających system podatkowy. Tutaj trudno o precyzyjne prognozy – z jednej strony „nisko wiszące owoce” uszczelniania już zostały „zerwane”, z drugiej strony wcześniejsze założenia – pomimo początkowego sceptycyzmu obserwatorów - były spełniane, co uwiarygadnia prognozy bieżące. Dokładniejsza ocena możliwa będzie po publikacji bardziej szczegółowych założeń dot. dochodów, tym bardziej że wyłoniony po wyborach rząd prawdopodobnie skoryguje niektóre założenia – napisał główny ekonomista Banku Pekao.