Informacje

Fot.Bjearwicke/sxc.hu
Fot.Bjearwicke/sxc.hu

Złotówka oraz inne waluty oporne na zapowiedzi Fed w sprawie luzowania

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 24 września 2013, 19:48

  • Powiększ tekst

Złoty i inne waluty Europy Centralnej są odporne na zapowiedzianą przez Fed w sierpniu gotowość do zmniejszenia skali dodruku pieniądza (tzw. QE3) wynoszącego obecnie 85 mld USD miesięcznie - sądzi ośrodek badawczy Capital Economics.

Za najbardziej zagrożone spadkiem uznaje CE turecką lirę i rosyjskiego rubla. Fed zaskoczył rynki finansowe ub. tygodniu ogłaszając, że utrzyma skup obligacji na dotychczasowym poziomie odsuwając wygaszenie QE3 na bliżej niesprecyzowany termin na koniec roku.

CE zauważa, że nieoczekiwana wiadomość o pozostawieniu QE3 bez zmian spowodowała zwyżki akcji na giełdach rynków wschodzących, ale rynki Europy Centralnej były stabilne. O ich reakcji pisze, iż była "przytłumiona".

"Jest to oznaką, iż przez perturbacje sierpniowej wyprzedaży (wywołanej samą tylko zapowiedzią stopniowego ograniczenia zakresu dodruku pieniądza - PAP) rynki Europy Centralnej (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia) przeszły bez większego szwanku" - ocenia we wtorkowym komentarzu.

"Tymczasem akcje spółek rosyjskich i tureckich, które mocno przeceniono w sierpniu zwyżkowały po ogłoszeniu przesunięcia decyzji w czasie o odpowiednio o 9 proc. i 13 proc. Nastąpiło to pomimo, iż w ujęciu rdr giełdy akcji obu krajów miały jedne z najsłabszych wyników" - zaznacza CE.

W ostatnim miesiącu znacznie powyżej średniej dla europejskich rynków wschodzących (6 proc. wobec 2-3 proc.) zwyżkowały też tureckie obligacje denominowane w USD, choć rok do roku doświadczyły największych spadków. Z kolei rubel w ostatnim miesiącu był podatny na o wiele większe wahania do euro niż waluty Europy Centralnej.

Prowadzi to analityków do wniosku, że waluty i akcje Europy Centralnej do końca roku mogą zyskać na wartości i są bardziej odporne na korektę super luźnej polityki monetarnej Fed.

Wśród atutów regionu Europy Centralnej wymieniają: poprawę perspektywy wzrostu, wyraźnie lepsze salda obrotów oraz to, iż realny efektywny kurs walutowy i wskaźnik P/E (ceny rynkowej do zysku) są niższe od długookresowej średniej.

Dla Polski Capital Economics na koniec 2013 r. zakłada kurs PLN/EUR na 4,10 wobec 4,23 obecnie, zaś poziom WIG na 53.500 wobec 49.956 obecnie.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych