Informacje

Źródło: wikipedia
Źródło: wikipedia

Unia Bankowa? Już niedługo

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 7 września 2012, 21:23

    Aktualizacja: 14 września 2012, 11:20

  • Powiększ tekst

Już w przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić projekt rezolucji, która zakłada możliwość powołania unii bankowej wewnątrz UE. Taka unia miałaby obejmować 17 państw strefy euro, ale przystąpić do niej mogłyby także państwa spoza strefy europejskiej waluty. Gdyby akces do takiej unii zgłosiła Polska oznaczałoby to przekazanie nadzoru nad polskimi bankami z Komisji Nadzoru Finansowego do Europejskiego Banku Centralnego.

System nadzoru miałby objąć 6 tys. instytucji finansowych. Choć EBC nie będzie w stanie wymusić na danej instytucji finansowej restrukturyzacji, będzie mógł natomiast decydować o odebraniu licencji instytucji, którą uważa za potencjalnie groźną.

Do nadzoru mogą się zgłosić także państwa spoza strefy euro - w takim wypadku ich banki będą również objęte nadzorem finansowym EBC jednak decyzje w unii bankowej wetować będą mogli tylko członkowie strefy euro. W sytuacji przystąpienia do unii bankowej Polska wchodziłaby w skład nadzoru bankowego sprawowanego przez Brukselę, tym samym musiałaby zaakceptować wszystkie, także te dla niej niekorzystne, decyzje EBC. Jednocześnie pozbawiona zostałaby prawa weta. Prof. Krzysztof Rybiński nie pozostawia wątpliwości.

- Jeżeli to się stanie, to trudno będzie zadbać o to, aby banki w Polsce były bezpieczne, realizowały interesy zgodne z dobrem obywateli i były odporne na wskazówki z centrali, które, owszem, będą dobre, ale dla tamtych krajów i ich mieszkańców; nie dla nas." - mówi profesor.

Jednak Danuta Hubner przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego w PE jest zwolenniczką takiego rozwiązania. "Musimy rozważyć maksymalne wejście" - mówi europosłanka - "udział we wszystkich instytucjach, które unia bankowa tworzy i które będą otwarte dla krajów spoza strefy euro".

Bez wątpienia taki nadzór nie byłby zbyt korzystny dla Polski. Losy projektu jednak wciąż nie są pewne - nie wiadomo na przykład, czy EBC obejmie faktycznie nadzór nad wszystkimi 6 tys. instytucji bankowych jak chce tego Komisja Europejska czy raczej jedynie nad bankami systemowymi, jak chcą Niemcy. Wspólny nadzór miałby stopniowo wchodzić w życie od początku roku 2013. Jednocześnie Komisja Europejska chce przedstawić inny projekt, którego celem jest objęcie parabanków (instytucji określanych w UE, jako shadowbanking) takim samym zakresem kontroli jak banków komercyjnych. KE przedstawi swoją propozycję już 12 września. Inicjatywa wzmożonej kontroli nad parabankami także zostanie przedstawiona w przyszłym tygodniu. Już wiemy, że polski rząd jest temu ostatniemu rozwiązaniu przeciwny.

 

Z Brukseli - Arkady Saulski

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych