Erdogan chce odesłać milion Syryjczyków do domu
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował we wtorek o przesiedlenie miliona syryjskich uchodźców do „strefy pokoju” w północnej części Syrii na zasadzie dobrowolności i „w bardzo krótkim czasie”.
„Musimy znaleźć sposób, który pozwoli uchodźcom pozostać w swych ojczyznach, a tym, którzy już przybyli do Turcji, by byli spokojnie odesłani i przesiedleni do swych ojczyzn” - powiedział Erdogan na Światowym Forum na temat uchodźców, które odbywa się w Genewie pod auspicjami ONZ.
W Turcji przebywa ok. 3,7 mln syryjskich uchodźców. Jak podkreśla Reuters, to największa społeczność uchodźców w skali światowej.
Erdogan zaznaczył, że w „strefie pokoju” mogłyby powstać domy i szkoły. Dodał, że do tej strefy od czasu rozpoczęcia tureckiej ofensywy w północnej Syrii powróciło już ok. 371 tys. syryjskich uchodźców, a „dobrowolnie” powinno do nich dołączyć kolejne ponad 600 tys.
Chodzi o ofensywę rozpoczętą przez Turcję w październiku w północno-wschodniej Syrii, której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich bojowników z YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam „strefy bezpieczeństwa”. Kurdowie nazywają tę operacją czystką etniczną, oskarżają też Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy.
Erdogan zaznaczył, że przez dziewięć lat Turcja wydała 40 mld dolarów na goszczenie uchodźców. Skrytykował Unię Europejską, która wyasygnowała na ten cel ok. 6 mld euro za - jak ocenił - niepełne przekazanie tej kwoty. „Wciąż czekamy (…) na kolejne 3 mld euro, które obiecano” - wskazał.
Jeżeli zdołamy wdrożyć projekty, o których mówiłem na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, to myślę, że przesiedlenie może z łatwością objąć milion (osób - PAP) w bardzo krótkim czasie podkreślił turecki prezydent.
„Niestety wysiłki podjęte w celu ochrony pól naftowych nie przełożyły się na bezpieczeństwo i ochronę dzieci w Syrii” - ubolewał Erdogan. Według agencji Reutera była to zawoalowana krytyka pod adresem Stanów Zjednoczonych, które po odwrocie Państwa Islamskiego podjęły działania w celu ochrony pól naftowych w Syrii.
(PAP), DS