Dlaczego Kijów storpedował umowę?
W marcu już prawie osiągnięto porozumienie między Rosją i Ukrainą za pośrednictwem Turcji w ramach tzw. inicjatywy zbożowej. W ostatniej chwili z umowy wycofał się jednak Kijów - informuje agencja Reutera.
Ukraina i Rosja przez dwa miesiące negocjowały z Turcją porozumienie dotyczące bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym. Porozumienie zakładało „zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi handlowej na Morzu Czarnym”.
Erdogan ogłosił, a Zełenski zmienił zdanie
Ukraina nie chciała go podpisywać, ale zgodziła się, aby prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił je 30 marca, dzień przed lokalnymi wyborami w swoim kraju - utrzymują źródła agencji Reutera.
„W ostatniej chwili Ukraina nagle się wycofała, a umowa została storpedowana” - przekazał jeden z rozmówców agencji. Trzy pozostałe źródła potwierdziły ten przebieg zdarzeń, natomiast Ukraina, Rosja i Turcja odmówiły komentarza.
Nie wiadomo, dlaczego Kijów wycofał się z porozumienia.
W umowie, której kopię widział Reuters, napisano, że Turcja osiągnęła „w trakcie działań mediacyjnych” porozumienie z Ukrainą i Rosją w sprawie „zapewnienia swobodnej i bezpiecznej żeglugi statków handlowych na Morzu Czarnym”. Obie strony zobowiązały się w dokumencie do objęcia gwarancjami bezpieczeństwa statków handlowych, które nie transportują towarów wojskowych.
8 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Turcji. Jak informowały wtedy ukraińskie media, jednym z tematów rozmów z Erdoganem miało być wznowienie umowy zbożowej.
Co z tym korytarzem?
Reuters przypomina, że w lutym Zełenski powiedział, że bez nowego wsparcia amerykańskiego Ukraina nie będzie w stanie obronić korytarza handlowego.
Kijów uruchomił w sierpniu 2023 r. w porozumieniu z Turcją tzw. korytarz humanitarny dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego ze strony Rosji po wycofaniu się Moskwy z tzw. umowy zbożowej.
Porozumienie to, wynegocjowane przy wsparciu Turcji i ONZ, umożliwiało eksport ukraińskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne. Umowa obowiązywała przez około rok, od lipca 2022 roku. W tym okresie Ukraina - która należy do światowej czołówki eksporterów zbóż - wysłała drogą morską ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Bruksela uderza nie tylko we właścicieli domów