Polacy bardziej przykuwają uwagę do dbania o zdrowie
53,3 proc. Polaków dba o swoje zdrowie bardziej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, w tym - zgodnie z deklaracjami - 28,4 proc. dba trochę bardziej, a 24,9 proc. zdecydowanie bardziej; 43, 6 proc. dba o swoje zdrowie tak samo jak rok temu - wynika z kwietniowego badania IBRiS.
1,2 proc. respondentów podało, że obecnie trochę mniej dba o swoje zdrowie, a 0,6 proc., że o wiele mniej.
Badanie na temat zachowań i postaw zdrowotnych Polaków w czasie pandemii koronawirusa Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził w dniach 7-8 kwietnia.
Respondenci zapytani zostali także, jakie działania podejmują obecnie w ramach troski o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
53,1 proc. ankietowanych wskazało na rozmowy z przyjaciółmi przez telefon, internet. 49,6 proc. wskazało na odpowiednią ilość snu, 49 proc. wskazało na jedzenie zdrowej żywności. Na kolejnych miejscach wymieniono: odpowiednią ilość odpoczynku (48,8 proc. wskazań), więcej czasu spędzanego wspólnie z bliskimi (40,7 proc.), na jedzenie o odpowiednich porach (37,8 proc.), spędzanie czasu na powietrzu (37,5 proc.), sprawienie sobie małych przyjemności (35,4 proc.), unikanie stresu (28,5 proc.), stosowanie leków recepturowych (28,2 proc.), aktywność sportową (24,7 proc.), stosowanie odpowiednich suplementów diety (21,9 proc.), wykonywanie dobrowolnych badań diagnostycznych (11,7 proc.).
Podsumowując można powiedzieć, że rozwojowy stan epidemii w Polsce zmobilizował zdecydowaną większość Polaków do znacznie większej troski o swoje zdrowie np. poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, jedzenie zdrowej żywności (a więc wspomaganie organizmu), jak i poprzez czynności socjalizacyjne: nasilone spędzanie czasu z bliskimi oraz intensyfikację rozmów z przyjaciółmi i znajomymi przez telefon i Internet - czytamy w komentarzu IBRiS do wyników.
Podano w nim, że grupami wiodącymi w profilaktyce poprzez działania prozdrowotne są: mężczyźni, ludzie aktywni zawodowo i życiowo (40-49 lat), ludzie starsi (70+), ludzie z niższym poziomem wykształcenia, ludzie z wysokim poziomem lęku przed zarażeniem koronawirusem i ciężkim przebiegiem choroby.
Z drugiej strony Polacy spodziewający się sukcesu finansowego(optymiści ekonomiczni), ludzie chętnie korzystający z mediów, otwarci na świat, aktywni zawodowo tworzą grupę ludzi szczególnie dbających o siebie, nie z powodu lęków i obaw, ale z powodu odczuwania ogólnego dobrostanu w swoim życiu i zadowolenia z życia, o którego zachowanie chcą aktywnie walczyć - czytamy.
Badanie zostało zrealizowane techniką CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków 18-75 lat.
Czytaj też: MZ: 175 nowych przypadków koronawirusa
PAP/KG