Na razie bez lotów do W. Bryt., Szwecji i Portugalii
- Wznowienie lotów zagranicznych do wszystkich państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Szwajcarii lub innych państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii zakłada rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które dzisiaj wchodzi w życie.
W stosunku do samolotów pasażerskich w międzynarodowym ruchu lotniczym z pozostałych państw nadal obowiązuje zakaz lądowania na lotniskach i lądowiskach, wpisanych do rejestrów bądź ewidencji.
Zakazu [lotów] nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej - napisano w rozporządzeniu.
Spoza państw EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia), Szwajcarii i państw UE (z wyjątkiem Wlk. Brytanii, Szwecji i Portugalii) można natomiast wykonywać:
-
loty, którymi przewożone osoby, powracające do kraju samolotami wyczarterowanymi
-
przed 15 marca 2020r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie bądź na zlecenie
-
na zlecenie Prezesa Rady Ministrów
-
na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich
-
o których mowa w art.76 ust.1 ustawy z 3 lipca 2002 r. prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, w przypadkach ochrony granic, zapewnienia bezpieczeństwa państwa, przewozu w oficjalnej misji głów państw i szefów rządów)
-
loty czarterowe, realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.
Rozporządzenie wchodzi w życie dzisiaj, ma obowiązywać do końca czerwca.
Czytaj także: Morawiecki: UE potrzebuje silnego impulsu inwestycyjnego
ISBnews/gr