Informacje

Fot.wikimedia.org
Fot.wikimedia.org

Belka: "Oczywiście, że istnieje bardzo poważne zagrożenie, gdyby zmian w systemie emerytalnym w roku 2014 nie było, tak jak zapowiada rząd"

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 6 listopada 2013, 18:03

    Aktualizacja: 7 listopada 2013, 11:48

  • 3
  • Powiększ tekst

Ewentualne zaniechanie zapowiadanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym byłoby groźne dla przyszłorocznego budżetu - powiedział szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

"Oczywiście, że istnieje bardzo poważne zagrożenie, gdyby zmian w systemie emerytalnym w roku 2014 nie było, tak jak zapowiada rząd" - powiedział prezes NBP. Zastrzegł, że jest to jego pogląd, bowiem Rada Polityki Pieniężnej na ten temat nie dyskutowała.

Według Belki, jeżeli nie byłoby zmian dotyczących OFE, to - w związku z wymogiem przestrzegania progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych - w 2014 r. konieczne byłoby "dosyć drastyczne ograniczenie bądź wydatków państwa, bądź podniesienie podatków".

"Niewątpliwie miałoby to olbrzymi efekt recesyjny dla gospodarki. Wtedy byśmy stanęli w obliczu dylematu, co robić z polityką pieniężną. Według niektórych kalkulacji brak zmian w OFE (...) spowodowałby konieczność konsolidacji budżetowej w granicach 2,8 proc. PKB, przy wzroście gospodarczym w wysokości 1,3 proc. w tym roku" - powiedział prezes NBP.

Belka poinformował, że NBP chciałby rozszerzyć możliwość udzielania pożyczek pod zastaw aktywów na inne podmioty niż banki. Wymienił izbę rozliczeniową, która powstaje przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, instytucje ubezpieczeniowe czy Otwarte Fundusze Emerytalne.

"To nie ma nic wspólnego z polityką pieniężną (...), to jest instrument, który pochodzi z innej dziedziny, a dotyczy stabilności finansowej. Problem w tym, że jeżeli jakaś instytucja wpadnie w trudności płynnościowe, to zamiast zmuszać ją do nagłego sprzedawania (aktywów - PAP) po byle jakich cenach na rynku, mogłaby zastawić jakieś swoje aktywa i zwrócić się (...) do banku centralnego o jakąś pożyczkę płynnościową" - wyjaśnił. Dodał, że takie możliwości mają banki centralne większości rozwiniętych krajów świata.

Belka zaznaczył, że nie sądzi, aby w jakimkolwiek scenariuszu OFE musiały natychmiast pozbywać się swoich aktywów.

(PAP)

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------

Tylko u nas, wSklepiku.pl, możesz nabyć gadżety z logotypem wpolityce.pl!

Polecamy!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Kubek lemingowy wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze