Coraz więcej polskich firm bankrutuje
W październiku br. 81 firm ogłosiło upadłość - wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego. To o 11 proc. lepszy wynik niż rok wcześniej i o 20,9 proc. gorszy niż we wrześniu 2013 r. - podkreśliła Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Nadal najwięcej bankructw jest w branżach: produkcji wyrobów z papieru, kulturze, rozrywce i rekreacji oraz budowlanej. Natomiast wyraźną i szybką poprawę widać w branży meblarskiej, którą do niedawna charakteryzowało wiele upadłości.
Eksperci wskazali, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (od listopad 2012 r. do października 2013 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 938 przedsiębiorstw. Oznacza to, że suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po październiku br. okazała się o 1,1 proc. niższa od zanotowanej na koniec września br.
"W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w sierpniu i wrześniu 2013 r. - po 67 firm. Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w lipcu 2013 r. - 94 firmy" - dodano.
KUKE szacuje, że w całym 2013 roku upadnie ok. 960 firm, czyli o 9,5 proc. więcej niż w 2012 roku. Swoje prognozy Korporacja oparła na założeniu, że tempo wzrostu gospodarczego w tym roku wyniesie 1,3 proc., a wskaźnik rentowności obrotu netto firm wzrośnie do 4,1 proc.
(PAP)
dol/ je/