
Polskim firmom będzie trudniej konkurować w UE. To z powodu wyroku TS
Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że polska firma Format Urządzenia i Montaże Przemysłowe będzie zobowiązana zapłacić we Francji i Finlandii składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika wykonującego tam prace budowlane.
„Oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa eksportujące pracowników mogą znaleźć się w takiej samej sytuacji, mało tego – będą musiały zapłacić wyższe ubezpieczenia wstecz”
– informuje Rzeczpospolita.
O co chodzi? O unijny przepis na podstawie którego polska firma może opłacać składki do polskiego ZUS, które są niższe niż w Europie Zachodniej, nawet gdy zatrudnione osoby pracują w Niemczech czy Anglii. Pozwalało to konkurować kosztami, głównie pracy, niższymi nawet o 30 proc. W tej chwili ta przewaga polskich firm może zniknąć.
Gdy kupujemy firmy za granicą, posiłkujemy się pracownikami wysyłanymi z Polski, bo są tańsi i pozwalają podnieść rentowność. Teraz możemy tę możliwość stracić
– twierdzi na łamach Rzeczpospolitej Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu i członek rady nadzorczej Boryszewa, który wysyła ludzi m.in. do Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec.
Na wyroku Trybunału ucierpieć mogą szczególnie firmy budowlane, pracujące jako podwykonawcy np. w Niemczech. Te przedsiębiorstwa płacą polskim pracownikom wynagrodzenia według niemieckich taryfikatorów. Jednak możliwość płacenia polskiego ZUS była jednym z elementów budowania przewagi konkurencyjnej wobec firm z Niemiec.
Orzeczenie TS oznacza nie tylko problemy dla firm, ale także dla pracowników, którzy jeśli pracowali za granicą, w momencie przechodzenia na emeryturę będą musieli zebrać dokumenty z wielu państw Unii.
Rzeczpospolita szacuje, że może spaść liczba Polaków pracujących za granicą, zatrudnianych przez polskie firmy.
Rz/DLOS