TEMAT DNIA
Jarosińska-Jedynak: 2,5 tys. propozycji do Krajowego Planu Odbudowy
Otrzymaliśmy 2,5 tys. propozycji do założeń Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała we wtorek minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu. Dodała, że analizy KE wskazują, iż Polska najlepiej z krajów UE poradzi sobie z kryzysem
W Karpaczu pod hasłem „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota” ruszyło we wtorek Forum Ekonomiczne 2020. Podczas spotkania z dziennikarzami szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej mówiła m.in. o szansach Polski w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027.
Jeszcze nigdy nie dysponowaliśmy tak dużą kwotą - 750 mld zł, które zostaną zaangażowane w gospodarkę, przede wszystkim w politykę spójności, politykę rolną, nowy fundusz dotyczący sprawiedliwej transformacji i fundusz odbudowy - powiedziała.
„Zebraliśmy ponad 2,5 tys. pomysłów i przedsięwzięć, które składają się na Krajowy Plan Odbudowy” - dodała. Jak wskazała, są to propozycje zarówno poszczególnych ministerstw jak i regionów.
Krajowy Plan Odbudowy to dokument niezbędny do tego, aby uzyskać wsparcie w ramach nowego funduszu związanego z odbudową gospodarki. Jarosińska-Jedynak mówiła, że gospodarkę trzeba ratować poprzez jej odbudowywanie. Tutaj będzie rola KPO, w ramach którego będą realizowane przedsięwzięcia, które będą kołem zamachowym gospodarki. „Aby ta gospodarka po kryzysie mogła wrócić na właściwe tory - dodała.
Jak zaznaczyła, wszystkie analizy Komisji Europejskiej wskazują, że Polska najlepiej poradzi sobie z kryzysem, jeśli chodzi o kraje UE. „Wcześniej spadek PKB szacowany był na 4 proc., dziś już tylko na 3 proc.” - dodała.
Szefowa resortu funduszy mówiła też o roli innowacyjności w odbudowywaniu gospodarki. Wskazała, że poprzez innowacyjność, nowatorskie projekty, jesteśmy w stanie zachować swoją konkurencyjność, szczególnie na rynkach międzynarodowych.
Jak zaznaczyła, ważne jest żeby pobudzić regionalne programy operacyjne, aby „dobrze zaprojektowały to wparcie z nowej perspektywy budżetowej na działania związane z innowacyjnością”.
Dodała, że ważne, żeby regiony wykorzystały swój potencjał, a potencjał ten poznajemy poprzez inteligentne specjalizacje. „Inwestujemy w te obszary, które mogą pobudzać potencjał rozwojowy danego regionu poprzez przedsiębiorców, poprzez inwestowanie w innowacje” - tłumaczyła.
Zaapelowała do przedsiębiorców, aby nie bali się inwestowania w nowatorskie rozwiązania, żeby też współpracowali z nauką. „To bardzo ważny element powrotu gospodarki na właściwe tory” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Czytaj też: Solidarność, Wolność, Wspólnota - rusza XXX Forum Ekonomiczne
PAP/KG