Od poniedziałku nowe zasady na uczelniach
W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu szefa resortu nauki opublikowanym w sobotę. Będą one obowiązywać od poniedziałku.
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra nauk i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, ograniczające działalność uczelni.
W strefie żółtej w szkołach wyższych od poniedziałku obowiązuje nauczanie hybrydowe. Oznacza to, że zajęcia prowadzone mogą być w siedzibie uczelni, jak i zdalnie. „Decyzję w sprawie sposobu prowadzenia kształcenia podejmuje rektor lub kierownik innego podmiotu prowadzącego kształcenie doktorantów i określa warunki realizacji zajęć oraz korzystania z infrastruktury odpowiednio uczelni lub innego podmiotu zapewniające bezpieczeństwo osób prowadzących zajęcia i biorących w nich udział” - czytamy w rozporządzeniu.
CZYTAJ TEŻ: GIS: jak się zachować w przypadku COVID – 19
Z kolei w strefie czerwonej nauczanie na uczelniach ma charakter zdalny. Są jednak wyjątki. „Uczelnie, a w przypadku kształcenia doktorantów – uczelnie i inne podmioty prowadzące to kształcenie, mogą prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość” - sprecyzowano.
Uczelnie mogą też kształcić w swoich murach studentów na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, studentów studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
Według rozporządzenia w okresie ograniczenia funkcjonowania uczelni rozmaite organy uczelniane, w tym kolegia elektorów, organy kolegialne samorządu studenckiego i samorządu doktorantów, komisje stypendialne mogą podejmować uchwały przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Wymienione obostrzenia nie są dla szkół wyższych nowością - zdecydowana większość z nich zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w I semestrze roku akademickiego, zwykle - z przewagą nauczania zdalnego. Oznacza to, że jedynie niektóre zajęcia były do tej pory prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zalecał wcześniej resort nauki.
CZYTAJ TEŻ: Polska gospodarka: Post-COVID-19
Również w sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka dotyczące ograniczeń w działalności Polskiej Akademii Nauk. Zajęcia na studiach podyplomowych i prowadzone w ramach innych form kształcenia w instytutach PAN odbywać się będą od poniedziałku w strefie czerwonej głównie w sposób zdalny. „Zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, mogą być prowadzone w siedzibie instytutu naukowego Akademii” - czytamy w rozporządzeniu. Z kolei w strefie żółtej - zajęcia mogą odbywać się w sposób hybrydowy. Decyzje ws. wyboru formy kształcenia podejmuje dyrektor instytutu.
Uregulowano też kwestie konkursów na stanowisko dyrektorów instytutów PAN. W strefie czerwonej zostają one zawieszone z wyłączeniem przypadków, gdy przeprowadzenie konkursu jest możliwe w trybie obiegowym lub zdalnie. Z kolei w strefie żółtej rozporządzenie wprowadza możliwość przeprowadzania konkursu na to stanowisko w sposób zdalny.
Rozporządzenie reguluje też działalność rozmaitych gremiów i komisji działających w ramach PAN - mogą one podejmować uchwały w sposób zdalny.
PAP/RO