Kwieciński: Pracujemy nad rozwojem alternatywnych paliw gazowych
Grupa PGNiG pracuje nad rozwojem alternatywnych paliw gazowych - biometanu i wodoru, to dywersyfikacja działalności i wsparcie transformacji energetycznej - stwierdził prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas VII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
Jak przypomniał w poniedziałek Kwieciński, gaz będzie paliwem przejściowym w procesie transformacji, dlatego obok dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, Grupa Kapitałowa PGNiG prowadzi dywersyfikację działalności. „Chcemy przy tym wykorzystać naszą pozycję i doświadczenie na rynku paliw gazowych” - zaznaczył prezes.
Kwieciński przypominał, że w maju PGNiG ogłosiło program wodorowy. ”Naszą przewagą konkurencyjną są sieci gazowe i magazyny. Chcemy wykorzystać ten potencjał, m.in. oferując usługę dystrybucji i magazynowania innym podmiotom” - mówił prezes PGNiG o wodorze.
Z kolei w obszarze biometanu PGNiG ocenia, że za 10 lat produkcja tego paliwa w Polsce może sięgnąć nawet 4 mld m sześc. rocznie. Oznaczałoby to podwojenie krajowej produkcji metanu - zauważył prezes.
„Mądra transformacja energetyczna, oparta na potencjale spółek Skarbu Państwa i realizowana w koordynacji z działaniami polskiego rządu, może być szansą na wzmocnienie naszej branży i całej gospodarki” - ocenił też Kwieciński.
Z kolei wiceprezes PGNiG Robert Perkowski wyraził przekonanie, że spółka będzie w stanie aktywnie kształtować nową przyszłość i wspierać transformację gospodarki w kierunku ograniczenia jej emisyjności. Jak zaznaczył, za takim scenariuszem przemawia projekt polityki energetycznej państwa, w którym gaz odgrywa rolę paliwa przejściowego.
Czytaj też: Glapiński: Spowolnienie gospodarcze będzie niższe od lipcowej projekcji NBP
PAP/kp