Gaz-System domyka Bramę Północną i idzie ku transformacji
Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
„To co czeka operatora, to aktywna rola w procesie transformacji, zwłaszcza w obszarach biometanu, wodoru i CO2 w kontekście ich transportu sieciami” - powiedział w środę Hinc na spotkaniu z dziennikarzami.
„Transformacja energetyczna to nowa rzecz, która będzie coraz bardziej widoczna w działaniach Gaz-Systemu” - ocenił.
Hinc przypomniał jednocześnie, że zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości i dostaw to główne zadania operatora.
Prezes Gaz-Systemu potwierdził zaangażowanie w kierunku realizacji domknięcia Bramy Północnej, czyli projektu pływającego terminala LNG - FSRU w Gdańsku. Jak poinformował, aktualny termin oddania do użytku terminala to 2028 r. Zaznaczył, że negocjacje z armatorem czarterującym FSRU Mitsui są praktycznie zamknięte.
»» O nowym prezesie Gaz-System czytaj tutaj:
Miotła Tuska. Gaz-System ma nowego prezesa
Trzy filary transformacji energetycznej
W kwestii biometanu Gaz-System widzi swoją istotną rolę w tworzeniu i animowaniu tego rynku. „Najważniejsza jest tu warstwa regulacyjna” - ocenił Hinc.
W obszarze wodoru Gaz-System ma ambicje uzyskania statusu operatora przesyłowego i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ram i połączeń między źródłami a odbiorcami. „Jesteśmy dopiero po przyjęciu europejskiego pakietu regulacji wodorowych, ale widzimy swoją rolę w implementacji, finansowaniu i tworzeniu infrastruktury” - powiedział Hinc. Przypomniał, że operator uruchomi projekt wodorowej mapy Polski, który polega na zlokalizowaniu miejsc podaży i popytu dla wodoru. Na tej podstawie stworzymy sieć szkieletową tylko do transportu wodoru - zapowiedział.
Natomiast w obszarze CO2 Gaz-System powinien zajmować się transportem, co przekłada się na przyspieszenie dekarbonizacji i ograniczenia emisji.
»» O tegorocznych działaniach Gaz-System czytaj też tutaj:
Gaz-System konstruuje gazowy szaniec dla Polski
Gaz-System w gigantycznym projekcie wodorowym
Gaz-System: powstaje Polska Mapa Wodoru
Gaz-System pracuje nad polsko-ukraińskim łącznikiem
Trzeci zbiornik LNG w Świnoujściu opóźniony
Hinc poinformował też, że termin 30 kwietnia br. na oddanie trzeciego zbiornika na skroplony gaz w terminalu LNG w Świnoujściu nie jest już aktualny. Inwestycja miała opóźnienia, obecnie jesteśmy blisko zakończenia części budowy, natomiast pozostają jeszcze zezwolenia, odbiory - wyjaśnił. Na dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie określić konkretnej daty - podkreślił prezes Gaz-Systemu.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki