USA: rekordowy wzrost PKB po rekordowym spadku
Po rekordowym spadku w drugim kwartale trzeci kwartał przyniósł rekordowy wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak uważać na specyficzny sposób, w jaki amerykańscy statystycy prezentują dane o PKB
W III kw. 2020 roku amerykański PKB wzrósł o 33,1 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To absolutny rekord w sięgającej 1947 roku historii kwartalnych rachunków PKB w Stanach Zjednoczonych. Taki wynik nie był jednak dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy średnio spodziewali się wzrostu PKB o 31 proc. w ujęciu annualizowanym.
Czytaj też: Kościński: w Polsce jeden z niższych spadków PKB
Warto jednak te dane umieścić w szerszym kontekście. W poprzednim kwartale gospodarka USA doświadczyła rekordowego spadku PKB aż o 31,4 proc. w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.
Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.
Co właściwie oznacza termin annualizowany PKB? Po krótce, annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. Jest to swego rodzaju prognoza bazująca na ekstrapolacji wyników uzyskanych w jednym okresie. Na tej zasadzie, że gdyby przez resztę roku było tak jak w pierwszym kwartale, to w całym roku osiągniemy taki właśnie wynik. Przykładowo, jeśli wzrost PKB w danym kwartale wyniósł 1% kdk, to annualizowane tempo wzrostu wyniosło 4,06%, czytamy na stronie bankier.pl.
Czytaj też: Trump faworytem w Teksasie. Ale niespodzianka możliwa
Licząc „po europejsku”, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w III kwartale był o 7,4 proc. wyższy niż w kwartale poprzednim, kiedy to zanotował spadek o 9 proc. kdk. W rezultacie nawet mimo tak silnego wzrostu w III kw. amerykański PKB wciąż był o 2,9 proc. niższy niż rok wcześniej. Dla porównania, w II kwartale roczna dynamika tego wskaźnika wyniosła -9,0% rdr.
Wzrost PKB w III kwartale odzwierciedlał trwające wysiłki na rzecz otwarcia przedsiębiorstw i wznowienia aktywności, które były odłożone lub zakazane z powodu Covid-19. Pełne ekonomiczne efekty pandemii Covid-19 nie mogą być kwantyfikowane w szacunkach PKB dla III kwartału 2020 roku, ponieważ skutki te generalnie osadzone są w danych źródłowych i nie mogą być indywidualnie zidentyfikowane – zastrzegają statystycy BEA.
BEA oznajmia, że to dopiero wstępny szacunek danych o PKB za III kwartał. Pierwsza regularna rewizja ukaże się 25 listopada.
bankier.pl/mt