Fiskus dopadnie nawet za granicą
Polacy, którzy mają zaległości podatkowe, i którzy przebywają za granicą nie ukryją się przed polskim fiskusem. Organ podatkowy ściągnie zaległości podatkowe nawet z ich zagranicznego konta lub majątku.
Dziś weszła w życie ustawa 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych. Pozwala ona na ściąganie zaległości podatkowych z zagranicznego konta podatnika lub z jego nieruchomości.
W praktyce organ podatkowy będzie więc mógł dochodzić zaległości z tytułu podatku PIT, VAT, CIT akcyzy oraz innych danin i opłat wymienionych w ustawie. Co ważne polski organ podatkowy będzie też dochodził należności na prośbę organu z innego kraju.
Ustawa stanowi, że dochodzona kwota nie może być niższa niż 1500 euro oraz nie może upłynąć 5 lat od daty sporządzenia pierwszego wniosku o udzielnie pomocy. Po tym terminie dochodzenie nie będzie możliwe, chyba że chodzi o inne zobowiązania, dla których ustawodawca przewidział 10-letni okres przedawnienia.
Zasadniczo ustawa wymaga w pierwszej kolejności by organ podatkowy podjął egzekucję w Polsce, a dopiero później za granicą. Zasada ta nie jest bezwzględna i organ może dochodzić za granicą, jeśli, egzekucja w Polsce nie doprowadzi do całkowitego wyegzekwowania uszczuplonych podatków lub spowodowałoby to nadmierne trudności, bądź też organowi nie jest znany wystarczający majątek w Polsce, a posiada wiedzę o majątku dłużnika za granicą.
Treść ustawy można przeczytać tutaj.
Jacek Strzelecki