Rynek kapitałowy wzmocni gospodarkę
Na początku marca odbędzie się kolejna, już XXI edycja, konferencja Izby Domów Maklerskich. Jej głównym tematem będzie wsparcie inwestycji i wzrostu gospodarczego w czasie pandemii
Organizatorzy, czyli IDM, planują przeprowadzenie ponad dziesięciu paneli, warsztatów specjalistycznych i prezentacji. Jak co roku, wezmą w nich udział czołowi polscy i międzynawowi analitycy, makroekonomiści i stratedzy. Konferencja będzie trwała dwa dni, od 4 do 5 marca.
Rola rynku kapitałowego w kreowaniu inwestycji i wzrostu gospodarczego jest niezwykle istotna. Według Piotra Prażmo, przewodniczącego Rady Domów Maklerskich i Rady Programowej Konferencji IDM, rynek kapitałowy odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym kraju i w budowaniu dobrobytu przyszłych pokoleń Polaków. Jest on źródłem kapitału dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw. - Ma to fundamentalne znaczenie dziś, kiedy dostępność finansowania inwestycji dla firm może być ograniczona. W takiej sytuacji rynek kapitałowy może zastąpić banki oferując atrakcyjne źródło kapitału na rozwój, a tym samym odegrać ważną rolę w wychodzeniu polskich firm z kryzysu – twierdzi Piotr Prażmo.
Konferencja IDM, najważniejsze wydarzenie na polskim rynku kapitałowym, odbędzie się w czasie, kiedy rządy sięgają po wyjątkowe środki, których celem jest ograniczenie kryzysu i pobudzenie gospodarki. Jednym z nich jest zwiększenie finansowania biznesu przez rynek kapitałowy. Patrząc z tej perspektywy, jego kondycja, na którą wpływają m.in. regulujące go przepisy czy nawet pakiety kryzysowe, jest istotna dla całej gospodarki, zwłaszcza teraz, gdy szuka ona wyjścia z kryzysu. Tym ważniejsza staje się wymiana poglądów o przyszłości rynku kapitałowego, która de facto jest również dyskusją o sposobach pobudzania gospodarki i radzenia sobie w kryzysie.
W orbicie zainteresowań uczestników XXI Konferencji IDM znajdą się takie tematy, jak Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego i jej znaczenie na obecnym etapie, przyszłość krajowych funduszy inwestycyjnych, trendy w zarządzaniu aktywami w środowisku rekordowo niskich stóp procentowych (czy inwestycje w nieruchomości lub sztukę są alternatywą dla rynku kapitałowego?), rynek kapitałowy dla transformacji energetycznej -promowanie zrównoważonego finansowania (Zielony Ład), a także wyzwania dla firm inwestycyjnych. Ciekawym zagadnieniem, z punktu widzenia nie tylko środowiska domów maklerskich, ale całego rynku kapitałowego, są trendy w cyfrowej transformacji usług maklerskich i doradztwa inwestycyjnego, nowe kierunki rozwoju analizy fundamentalnej, innowacje technologiczne zwiększające zaufania inwestorów do rynku kapitałowego.
Do szczegółowego omówienia w gronie praktyków rynku, ekspertów i analityków są takie kwestie, jak przygotowanie krajowych emitentów do spełnienia kryteriów inwestycyjnych funduszy ESG (Environmental, Social, Governance), uwarunkowanie regulacyjne innowacji, rola PPK i inwestorów instytucjonalnych w budowaniu efektywności rynku kapitałowego, podsumowanie MiFID II czy działalności regulacyjnej Komisji Europejskiej, która przyjęła pakiet naprawczy dla rynków kapitałowych. – Celem pakietu jest wsparcie rynków kapitałowych w finansowaniu europejskich biznesów dotknie tych kryzysem. Zaproponowane rozwiązania mają pobudzić inwestycje, zwiększyć dostęp do finansowania zewnętrznego oraz umożliwić szybkie dokapitalizowanie firm – twierdzi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.
XXI Konferencja Izby Domów Maklerskich „Rynek kapitałowy dla wsparcia inwestycji i wzrostu gospodarczego w czasie spowolnienia” odbędzie się w formie hybrydowej lub online, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. „Gazeta Bankowa” jest partnerem wydarzenia.
sk