ING: PKB w 2021 roku sięgnie 4,5 proc.
Na razie podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2021 roku na poziomie 4,5 proc. rok do roku - poinformował analityk ING Rafał Benecki, odnosząc się do piątkowych danych GUS
Czytaj też: Odbicie w gospodarce? Jest naprawdę blisko!
Czytaj też: Tylko niemiecka gospodarka ze wzrostowym PMI. Co to oznacza dla Polski?
Jak podał w piątek GUS, PKB w IV kwartale 2020 r. spadł o 2,8 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 1,5 proc. rdr w III kwartale. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szacunkiem flash GUS. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kwartale spadły o 10,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 3,2 proc., zaś popyt krajowy spadł o 3,4 proc. rdr.
Rafał Benecki w komentarzu do danych GUS zaznaczył, że po oczyszczeniu z sezonowości spadek PKB sięgnął 0,7 proc. kwartał do kwartału. Dodał, że pogłębił się spadek inwestycji, a spożycie prywatne spadło o 3,2 proc. rok do roku wobec 0,4 proc. wzrostu w trzecim kwartale 2020 r.
Zaskakuje niski wkład we wzrost PKB ze strony eksportu netto – tylko 0,4 pkt proc. w 4 kw. 2020 wobec +1,7 pkt proc. w 3 kw. 2020. Dane z bilansu płatniczego sugerowały znacznie lepsze wyniki. Niższy wkład eksportu netto skompensował dodatni wkład ze strony zmiany zapasów (+0,6 pkt proc. wobec -2,3 pkt proc. w 3 kw. 2020) - poinformował.
Jak zauważył, pozytywnie wyróżnia się przemysł. Realne tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle przyspieszyło w 4 kw. 2020 do 4,8 proc. r/r wobec 2,9 proc. r/r w 3 kw. 2020 i -11,8 proc. w 2 kw. 2020 - podał.
Czytaj też: Chiny zyskały na pandemii w rywalizacji z Zachodem
Zaznaczył, że przemysł w styczniu zanotował dobre wyniki. Gorzej było z budownictwem i sprzedażą, która silnie odczuła skutki ostrzejszych restrykcji w handlu. Luty, wraz z rozluźnieniem restrykcji, przyniósł poprawę nastrojów w handlu detalicznym i usługach. Wciąż relatywnie dobrze wyglądają nastroje w przemyśle - podkreślił.
Jak wskazał Benecki, przed nami jednak kolejna fala Covid-19 w Polsce i skutki przedłużonych restrykcji w Europie. „Wraz z postępem szczepień, szczególnie w grupach podwyższonego ryzyka, oraz spodziewanym zwiększeniem podaży szczepionek, restrykcje epidemiczne będę rozluźnianie i wzrost PKB odbije, choć jego siła przesuwa się na drugą połowę 2021. Na razie podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2021 na poziomie 4,5 proc. r/r, chociaż sygnalizujmy ryzyko po niższej stronie.
PAP/mt