Rejestrowana jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe
Instytucja odpowiedzialna za budowę i zarządzanie elektrowniami jądrowymi – Polskie Elektrownie Jądrowe – weszła w fazę rejestracji. Będzie ona zarządzać sześcioma reaktorami o łącznej mocy 6-9 GW, co przełoży się na dostawę 20-25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną w latach 40. – stwierdził podczas konferencji Nafta–Gaz-Chemia 2021 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – czytamy na portalu biznesalert.pl
Czytaj też: MEiN wyda 60 mln zł na budowę reaktora badawczego typu HTGR
Czytaj też: Czechy wykluczają udział Rosji w rozbudowie elektrowni atomowej
Zdaniem Piotra Naimskiego, sekwencja zdarzeń i praca zgodna z harmonogramami muszą być „żelazne”, w przeciwnym Polska będzie miała kłopot. Jeśli chodzi o atom, Polska ma spółkę skarbu państwa „Polskie Elektrownie Jądrowe”. Jest ona w rejestracji – ujawnił.
Polska przeszła do realizacji porozumienia umowy międzyrządowej z USA, amerykańskie firmy w przyszłym roku przedstawią ofertę polskiemu rządowi – powiedział Naimski podczas konferencji. Oferta ma być kompleksowa, jej druga część to przygotowanie programu finansowania dla całego projektu – dodał. W ramach polsko-amerykańskiej współpracy zbudowanych zostanie sześć reaktorów 6-9 GW, co do połowy lat 40. zabezpieczy około 20-25 proc. polskich potrzeb na energię elektryczną.
Jest wyznaczony termin i zadanie do wykonania, przygotowujemy lokalizacje elektrowni, to Pomorze Gdańskie, Lubiatowo bądź Żarnowiec, zostanie wybrana jedna – powiedział relacjonowany na biznesalert.pl Naimski. W jego opinii Polska nie może iść drogą niemiecką, krajowa strategia energetyczna zakłada, że samowystarczalność w wytwarzaniu energii, a to oznacza, że w Polsce energetyka atomowa jest koniecznością.
biznesalert.pl/mt