Andrzej Dunajski: Trzeba wykorzystać środki zgromadzonych przez Kasę Krajową na wsparcie kapitałowe Kas
W związku z artykułami prasowymi, które kolejny raz podają informacje o rozmaitych uzgodnieniach i koncepcjach restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych, Kasa Krajowa uprzejmie informuje, że o wszystkich tego rodzaju kwestiach dowiaduje się z mediów.
Jako podmiot ustawowo umocowany do reprezentowania interesów Kas, który powinien brać udział we wszelkich działaniach mających tak istotne znaczenie dla reprezentowanych podmiotów, Kasa Krajowa nie jest w żaden sposób oficjalnie o nich informowana.
Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę i dzisiaj możemy tylko powtórzyć, że najbardziej zasadnym i właściwym działaniem byłoby w pierwszej kolejności dokończenie niezbędnych formalności dla pełnego wykorzystania środków już zgromadzonych przez Kasę Krajową na wsparcie kapitałowe Kas i oszacowanie skutków tej pomocy, a dopiero potem zaplanowanie kolejnych działań oraz ich zakresu. Do tego jednak potrzebna jest dobra wola wszystkich stron tego procesu.
Jednocześnie raz jeszcze pragniemy podkreślić, że mimo niesprzyjającego otoczenia prawnego, niepewności w tym zakresie i kilkukrotnych zmian rozporządzeń ministra finansów odnośnie rachunkowości w SKOK, system spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych zdołał wypracować w ubiegłym roku, według danych wstępnych, zysk w wysokości ponad 250 mln zł.
Podkreślenia wymaga ponadto fakt, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie są odpowiedzialne za stanowienie prawa w Polsce. Tymczasem to właśnie zmiany w tym obszarze, w bardzo krótkim okresie, bez dania Kasom żadnego albo prawie żadnego okresu przejściowego spowodowały szereg działań, które według Kasy Krajowej nie służą właściwej ocenie, jakiej podlegają ostatnio spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe.