WYWIAD
Czy przez UE skończy się ciepła woda w kranie?
Czy przez unijne prawo nie zabraknie ciepła i czy skończy się ciepła woda w kranie? Tzw. Zielony ład wymaga od wielu firm dużego wysiłku inwestycyjnego. To szczególnie ważne w kontekście polskiego mixu-energetycznego. Czy nie za dużych wysiłków? Czy po drodze transformacja nie okaże się zbyt kosztowna, czyn firmy nie stracą płynności?Gościem Wywiadu Gospodarczego jest Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika
Unia Europejska zakłada obniżenie emisji CO2 – o 40 proc. do 2030 roku, w związku z tym zarówno redukcja CO2, jak i innych związków zanieczyszczających środowisko, takich jak pył, tlenki siarki, tlenki azotu, chlorowodory i fluorowodory, skłania przedsiębiorstwa energetyczne do wzmożonych wysiłków na rzecz unowocześniania swoich.
To są olbrzymie wyzwania dla Termiki, dla elektrociepłowni mniejszych, ciepłowni, itd. Ten rynek jest rozproszony, ale to też nie jest tak, że to są tematy nowe. Rynek ciepłowniczy już wcześniej podjął olbrzymi wysiłek, żeby w tej transformacji uczestniczyć – mówi Piotr Stańczyk, prezes PGNiG Termika.
PGNiG Termika obniżył wskaźniki pyłków i tlenków w niektórych przypadkach o połowę, a w niektórych aż o dwie trzecie. To jednak olbrzymi wyzwania finansowe.
Pytanie też w jaki sposób ewolucja na tym rynku będzie postępowała – dodaje prezes PGNiG Termika. – Więksi pewnie z jednej strony mogą więcej, ale z drugiej strony muszą więcej. Większa odpowiedzialność spoczywa na najbogatszych. Termika obraca rocznie kilkoma miliardami złotych. Nie chcemy być bierni, a chcemy też pomagać innym. Chcemy budować nowe instalacje, albo przejmować instalacje już istniejące – skomentował Piotr Stańczyk.
Jak zaznaczył, teraz już nie węgiel, a gaz jest tym paliwem, które jest priorytetowe. Jednak nawet gaz jest traktowany przez UE jako paliwo przejściowe.
Jak wyglądają te wymuszone zmiany? Poważnie wpływają na biznes? Jak wygląda adaptacja sektora ciepłowniczego do Unijnych regulacji, standardów emisyjnych, związanych z polityką klimatyczną? Jak droga jest transformacja energetyki i ciepłownictwa? Jakie inwestycje, zwłaszcza w tym kierunku, prowadzi PGNiG Termika? Czy zabraknie ciepłej wody w kranie?
ZOBACZ CAŁY WYWIAD GOSPODARCZY:
CZYTAJ TEŻ: Jak nie urok… Za awarię zapłacą Warszawiacy. Policzyliśmy ile
CZYTAJ TEŻ: WHO: Europa może żyć z COVID-19 bez szczepionki, wystarczą lokalne blokady
CZYTAJ TEŻ; Zabiorą biednym… zainwestują w ścieki )**