Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Widmo deflacji zawisło nad Polską

źródło: dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2014, 12:03

  • Powiększ tekst

Środowa sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie w II kwartale PKB spadło z 6.1% r/r do -6.8% r/r.

Nie ulega wątpliwości, że znaczące spowolnienie japońskiej gospodarki jest efektem podwyżki podatku VAT, która przyczyniła się do istotnego zmniejszenia konsumpcji prywatnej, odpowiadającej za około 60% tamtejszego PKB.

W ciągu dnia uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły natomiast informacje o spadku dynamiki inflacji CPI, która w ostatnim miesiącu wyniosła -0.2% m/m. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, największy wpływ na wysokość lipcowego odczytu miały ceny żywności oraz odzieży i obuwia, które spadły odpowiednio o 1.7% oraz 4.9%. Zdaniem Marka Belki, „możemy się spodziewać, że przez kilka miesięcy (…) wskaźnik miesięczny inflacji rok do roku będzie poniżej zera”.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja danych na temat dynamiki inflacji HIPC (prognoza -0.6% m/m i 0.4% r/r) oraz PKB (prognoza 0.1% k/k i 0.7% r/r) w strefie euro. W ciągu dnia poznamy także kolejne informacje obrazujące aktualną kondycję polskiej gospodarki.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych