Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Konsolidacja dolara, zwłaszcza względem jena po uwagach Abe

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 7 października 2014, 18:30

  • Powiększ tekst

Posiedzenie Bank of Japan ubiegłej nocy bynajmniej nie obfitowało w nowe informacje. Prezes BoJ, Kuroda, w trakcie posiedzenia występował w parlamencie i jedyne, co wynikało z jego retoryki, to ewentualne delikatne ostrzeżenie przed deprecjacją japońskiej waluty. Zasugerował, że słabszy jen zasadniczo „to nie minus” dla Japonii, o ile kurs „odzwierciedla finansowe i ekonomiczne fundamenty”.

Wspomniał również o możliwości dodatkowego luzowania w przypadku „materializacji ryzyka obniżenia prognoz”. Więcej uwagi poświęcono jednak wypowiedzi Shinzo Abe na temat powrotu jena na poziomy sprzed bankructwa Lehman Brothers oraz na temat negatywnego wpływu słabej waluty krajowej na gospodarstwa domowe. Powiedział również, że, mimo iż jest zbyt wcześnie na ogłaszanie końca deflacji, obecnie w Japonii deflacja nie występuje. Inny przedstawiciel rządu zgłosił nawet zażalenie, że słaby jen nie przyczynił się do oczekiwanego wzrostu eksportu.

Podstawy do umocnienia japońskiej waluty w ciągu nocy zostały położone już wczoraj, po ponownych spadkach na giełdzie nowojorskiej w związku z dość niedźwiedzimi nastrojami. W przypadku wyprzedaży obligacji i powrotu apetytu na ryzyko, efekty wydarzeń z ostatniej nocy zostaną szybko zniwelowane przez rynek, jednak umocnienie jena najprawdopodobniej będzie kontynuowane tak długo, jak apetyt na ryzyko pozostanie chwiejny. Główne europejskie indeksy giełdowe wyglądają obecnie dość złowieszczo – akcja na DAX przesuwa się wzdłuż linii szyi w ramach formacji głowy i ramion.

Wiceprezes Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, William Dudley, stwierdził, że chętnie podwyższyłby stopy w przyszłym roku, jednak Fed może najpierw dopuścić do pewnej „rozgrzewki” gospodarki, aby sprowadzić inflację do docelowego przedziału i zwiększyć poziom zatrudnienia.

Podczas posiedzenie ubiegłej nocy, Reserve Bank of Australia starał się nie zwracać na siebie uwagi – stopa procentowa pozostała bez zmian i padły sugestie, że wzrost gospodarczy będzie się plasował „nieco poniżej lini trendu w ciągu następnych kilku kwartałów”.

Wykres dla pary GBP/JPY znajduje się na krawędzi w oczekiwaniu na decyzję, czy rajd będzie kontynuowany, czy też istnieje ryzyko pełnego, gwałtownego spadku z powrotem w granice przedziału. Zamierzam dziś uważnie go obserwować.

Para USD/CAD ostatnio nie odnotowywała żadnych istotnych wahań, jednak wykres ten wykazał klasyczne odwrócenie w momencie wczorajszego zamknięcia sesji, po publikacji mocnego odczytu Ivey PMI. Niższe poziomy wsparcia to 1,1100 i 1,1000.

Co dalej?

Po wczorajszych wydarzeniach mamy dziś kilka przekonywujących przypadków odwrócenia (spadkowy trend dla USD), takich jak w parze USD/CAD powyżej. Dlatego obecnie wszystko zależy od ustalenia wartości docelowych korekt uruchamiających nową falę zleceń kupna USD – tj. od konsolidacji trendu, a nie jego odwrócenia. Czasami w przypadku bardzo mocnych trendów lokalne odwrócenia trendu to fałszywy alarm – dlatego w takich warunkach trudno jest precyzyjnie prognozować.

Należy dziś wieczorem zwrócić uwagę na wystąpienia przedstawicieli Fed w kontekście rajdu dolarowego.

Istotne poziomy:

USD/JPY: jeżeli powrócimy do naszych pierwotnych poziomów korekty w parze USD/JPY, poziom 107,40(poziome wsparcie), a następnie 106,65 (zniesienie Fibo o 38,2% od ostatniej fali rajdu) oraz 105,45 (dawne maksimum) to poziomy najbardziej godne uwagi. Wydaje się, że opór znajduje się w rejonach 109,00/25. EUR/USD: poziom 1,2690 stanowi zniesienie Fibo o 38,2% od większej fali na poziomie 1,3000, przy czym 1,2750 może być psychologicznym poziomem zainteresowania. Wahania mogą sięgnąć okolic poziomu 1,2570, jeżeli dzisiaj para ta zyska na wartości. GBP/USD: dziś rano poziom 1,6050 został przełamany, dlatego wróćmy w rejony 1,6165/70 (poziome zainteresowanie i zniesienie Fibo o 38,2%), przy poziomie 1,6050/30 pełniącym obecnie rolę wsparcia. AUD/USD: duże pole manewru w parze AUD/USD po zdecydowanym spadku z poziomu 0,9400, zacznijmy jednak od rejonów 0,8825, a następnie skupmy się na okolicach poziomu 0,8933, jeżeli byki dolarowe znajdą się w masowym odwrocie. Lokalne wsparcie znajduje się na poziomie 0,8725.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw (NZIER) w III kwartale wyniósł 19 w porównaniu z 32 w II kwartale. • Australia: wskaźnik wyników sektora budowlanego (AiG Performance of Construction Index) we wrześniu wyniósł 59,1 w porównaniu z 55,0 odnotowanym w sierpniu. • Australia: Reserve Bank of Australia pozostawia stopy bez zmian na poziomie 2,50%, zgodnie z przewidywaniami. • Japonia: Bank of Japan pozostawia cel podstawy monetarnej bez zmian na poziomie 270 bln JPY, zgodnie z przewidywaniami. • Niemcy: wskaźnik produkcji przemysłowej w sierpniu wyniósł -4,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -2,8% w ujęciu rok do roku w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,5%/-0,5% oraz z odnotowanym w lipcu +2,7% w ujęciu rok do roku. •
Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Szwajcaria: wskaźnik CPI we wrześniu (07:15) • Szwecja: wskaźnik konsumpcji gospodarstw domowych w sierpniu (07:30) • Szwecja: publikacja badania na temat sektora przedsiębiorstw przez Riksbank (07:30) • Norwegia: wskaźnik produkcji artykułów przemysłowych w sierpniu (08:00) • Wielka Brytania: wskaźnik produkcji przemysłowej/wytwórczej w sierpniu (08:30) • Kanada: pozwolenia na budowę wydane w sierpniu (12:30) • Wielka Brytania: szacunkowy PKB (NIESR) we wrześniu (14:00) • Stany Zjednoczone: wskaźnik optymizmu w gospodarce (IBD/TIPP) w październiku (14:00) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (18:30) • Stany Zjednoczone: kredyty konsumenckie udzielone w sierpniu (19:00) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Dudleya z Fed (19:00) • Stany Zjednoczone: wystąpienie Pottera z Fed (20:30) • Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC) we wrześniu (23:01) • Japonia: saldo rachunku bieżącego w sierpniu (23:50) • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze usługowym we wrześniu (HSBC) (01:45) • Japonia: wyniki badania Eco Watchers za wrzesień (05:00) • Japonia: raport miesięczny BoJ (05:00).

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.