Tani cukier problemem dla producentów
W długoterminowej perspektywie na rynku cukru panuje trend spadkowy. Cena tego surowca zniżkuje systematycznie już od początku 2011 roku. Przyczyną takiego rozwoju sytuacji jest spora podaż cukru na globalnym rynku. Od kilku lat – a dokładniej, od sezonu 2010/2011, produkcja cukru na świecie przekracza bowiem światową konsumpcję.
Tani cukier zaczął być problemem w państwach, które liczą się na globalnym rynku tego surowca. W krajach produkujących najwięcej cukru – Brazylii i Indiach – na rynku tego surowca widać już pewne zmiany, które mogą ograniczyć podaż cukru i tym samym, wesprzeć ceny tego surowca na globalnym rynku.
W Brazylii coraz więcej farmerów woli produkować z trzciny cukrowej nie cukier, lecz etanol. Jest to bardziej opłacalne – etanol jest składnikiem biopaliw, na które w Brazylii popyt jest cały czas. Tamtejsze prawo nakazuje bowiem zmieszanie biopaliwa z paliwem, gdzie to pierwsze musi mieć udział 25%.
Ponadto, tani cukier staje się dużym problemem dla cukrowni. Na brazylijskim rynku widać konsolidację tego typu zakładów oraz zamykanie sporej części cukrowni. Z kolei w Indiach znaczna część cukrowni zagroziła, że całkowicie zatrzyma przetwórstwo trzciny cukrowej. Sytuacja w obu tych krajach może przełożyć się więc na zmniejszenie cukru na globalnym rynku, co da szansę na bardziej długotrwały wzrost cen. Krótkoterminowe skutki już widać – od połowy września notowania cukru wyraźnie wzrosły (nadal jednak w granicach długoterminowego trendu spadkowego).
Spadek cen cukru póki co w najmniejszym stopniu jest odczuwany przez Tajlandię – kraj będący drugim największym eksporterem tego surowca. Tamtejsze cukrownie mają bowiem mniejsze koszty funkcjonowania, wynikające z taniej ziemi i taniej siły roboczej. Na zmniejszeniu produkcji cukru w Brazylii może więc skorzystać właśnie Tajlandia, zagarniając większą niż dotychczas część globalnego rynku.