Trzy wiedźmy przynoszą wzrosty na GPW
Za nami prawdziwy rajd na warszawskiej giełdzie. Nic dziwnego skoro mamy dziś popularny Dzień Trzech Wiedźm, czyli dzień wygaśnięcia serii instrumentów pochodnych na indeks, opcji na indeks oraz opcji na akcje. Pozytywnie na europejskich rynkach odzwierciedliła się wiadomość ze Szkocji, a za oceanem szykuje się największy debiut w historii.
Szkocja w referendum odrzuciła niepodległość. Wyraźnie, bo aż 10% przewagi mieli zwolennicy pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Na wiadomość o wyniku bardzo dobrze zareagował świat biznesu. Funt szterling skoczył w górę, do rekordowych poziomów, a europejskie parkiety otworzyły się na zielono.
Przy książęcej solidne wzrosty, największe od 3 września. WIG20 pokazał jednak siłę w drugiej części notowań. Sesję rozpoczął wzrostem o niespełna 0,25% i do godziny 14 był dość ospały, ale z każdą godziną nabierał sił. Wzrost na poziomie 1,46% pokazuje, że strona popytowa jak zwykle w trzeci piątek miesiąca dała popis swojej siły. Ten tydzień był bardzo dobry dla polskiego parkietu – w ciągu ostatnich pięciu sesji indeks 20 największych spółek urósł o 5,77%. WIG30 rósł dziś o niemal 1,5%, a indeks szerokiego rynku WIG o 1,33%.
Gwiazdą dzisiejszej sesji wśród spółek indeksu blue chipów została Orange Polska. Spółka zyskała dziś aż 4,76%. Od początku roku telekom rośnie już o ponad 27%. Jednak nie tylko ta spółka pokazała się dziś z dobrej strony. Ponad 3-procentowymi wzrostami mogą pochwalić się także Jastrzębska Spółka Węglowa, LPP, PZU oraz PKN Orlen. Spadały dziś jedynie 4 spółki – w tym Tauron i KGHM. Dla tej ostatniej był to słodko-gorzki tydzień. Pierwsze 2 dni przyniosły duże wzrosty, z kolei czwartek i piątek to dominacja strony podażowej. Niemniej miedziowy gigant kończy ten tydzień solidnym wzrostem – w ciągu pięciu sesji kurs jego akcji zyskał ponad 3%.
Europejskie giełdy rosną dziś w zdecydowanej większości. Rzucającym się w oczy wyjątkiem jest Budapeszt – tamtejszy parkiet traci ponad 1,5%.
Za oceanem na ustach wszystkich ludzi biznesu było dziś tylko jedno słowo: "Alibaba". Po wczorajszym rekordzie indeksu Dow Jones, o godzinie 17.30 teoretyczny kurs otwarcia chińskiego giganta z branży e-commerce w Nowym Jorku już o ponad 30% powyżej ceny emisyjnej, co daje wartość spółki powyżej 200 miliardów dolarów i tytuł największego debiutanta w historii.
Poniedziałek będzie ubogi w dane makroekonomiczne, a więc to bieżące wydarzenia oraz prognozy inwestorów ukształtują tego dnia notowania. Za to już we wtorek wstępne publikacje indeksów PMI dla przemysłu we wrześniu oraz publikacje danych z polskiej gospodarki – stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej w sierpniu.