Komentarz do danych GUS: Na rynku pracy wciąż optymizm
Według danych GUS w lutym w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 5 mln 711 tys. osób, czyli o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem. To rekordowo wysoki poziom, od czasu publikacji tego typu informacji. Z tego wynika, że firmy coraz chętniej zwiększają liczbę etatów, a zjawisko to nabiera dynamiki, w styczniu przybyło ich bowiem 2,3 proc. To potwierdza utrzymywanie się widocznej już od dwóch lat pozytywnej tendencji i dobrze rokuje koniunkturze gospodarczej.
Firmy nie tylko chętniej zatrudniają nowych pracowników, ale są skłonne także więcej im płacić.
Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w lutym 4137,44 zł, a więc było wyższe niż w lutym ubiegłego roku o 3,9 proc. W tym przypadku dynamika była minimalnie niższa niż w styczniu, gdy płace w firmach wzrosły o 4 proc. Dzięki sięgającej 0,8 proc. deflacji, realna wartość płac w lutym zwiększyła się o 4,7 proc.
Zarówno w przypadku zatrudnienia, jak i wynagrodzenia, dane okazały się nieco lepsze niż się spodziewano. Wszystko wskazuje więc na to, że można z większym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu gospodarczego. W ostatnim czasie swoje prognozy dynamiki PKB podwyższyły zarówno Narodowy Bank Polski, jak i niektóre zespoły analityczne zagranicznych instytucji finansowych. Szacują one, że polska gospodarka może w tym roku wzrosnąć o co najmniej o 3,8 proc., a przy sprzyjających okolicznościach w globalnej gospodarce, możliwy jest wzrost sięgający około 4 proc. Analitycy podkreślają, że to właśnie poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, a w szczególności wzrost płac, będą istotnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na tempo wzrostu gospodarczego, tym bardziej, że popytowy impuls ze strony gospodarstw domowych wkrótce zostanie wsparty przez program 500 plus.