Analizy

Funt szterling ponownie przeceniony

źródło: Bartosz Zawadzki, Szef Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

  • Opublikowano: 5 lipca 2016, 14:18

  • Powiększ tekst

Dzisiaj obserwujemy ponowną przecenę funta szterlinga. Brytyjska waluta traci na wartości po słabszym odczycie indeksu PMI dla usług. Para GBP/USD ponownie zbliżyła się w okolice widziane ponad 30 lat temu.

W samo południe swoje wystąpienie miał prezes Banku Anglii Mark Carney. Szef BoE powiedział, że sytuacja gospodarstw domowych może się pogorszyć ze względu na trudniejsze perspektywy gospodarcze. Jednym z rozwiązań ma być obniżenie wymogów kapitałowych dla banków. MPC (Monetary Policy Committee) mógłby zredukować tak zwany bufor antycykliczny, który ma na celu złagodzenie wahań poziomu kredytu w gospodarce. Bufor miałby zostać zredukowany do zera z poziomu 0,5%, co zwiększyłoby zdolność kredytowania firm i gospodarstw domowych.

Indeks FTSE 100 obecnie wyszedł nad kreskę zyskując niecałe pół procent. Pozostałe główne giełdy w Europie na czerwono, co może być związany z realizacją zysków po bardzo udanym minionym tygodniu.

Ponadto dzisiaj zostały opublikowane indeksy PMI dla usług m.in. z Niemiec oraz całej Strefy Euro, które okazały się lepsze od prognoz. EUR/USD lekko idzie do góry, choć wzrost jest symboliczny i może świadczyć, że w najbliższym czasie powrócimy do ruchu w dół na głównej parze walutowej. Oczekiwania odnośnie jeszcze mocniejszego poluzowania polityki pieniężnej przez EBC i niestabilna sytuacja w UE w związku z Brexitem powinny osłabiać euro.

Drugi dzień z rzędu polski złoty traci na wartości w związku z nieco gorszymi nastrojami na rynkach. Niemniej jednak na parze EUR/PLN nie udało się przełamać poziomu 4,45 i w najbliższym czasie powinniśmy pozostać pod tym obszarem. Kurs pary USD/PLN prawdopodobnie będzie zmierzać w stronę 4 złoty, a frank pozostanie w okolicach 4,10. Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie należy oczekiwać żadnych ruchów ze strony banku, co prawdopodobnie nie będzie mieć żadnego wpływu na pary z polskim złotym.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych