Przypływ optymizmu na GPW
Poniedziałkowa sesja przynosi zdecydowane wzrosty na parkietach giełdowych w Europie, gdzie jednym z nieoczekiwanych liderów jest warszawski WIG 20. Pozytywne nastroje są głównie wspierane przez lepsze odczyty wskaźników PMI z gospodarek strefy euro. Ciekawie zapowiada się też sesja w USA ze względu na ogłoszoną w weekend wielką fuzję na rynku medialnym.
Na parkiecie przy Książęcej prym wiedzie indeks skupiający największe spółki. WIG 20 zyskuje dziś około 1.6%. Najlepiej radzą sobie koncerny energetyczne – Enea rośnie o ponad 5% a Energa o około 4.7%. Obie te firmy mają we współpracy dokonać inwestycji w elektrowni w Ostrołęce. W tej sprawie wypowiadał się dziś prezes Energii, który stwierdził, iż projekt zostanie ukończony w przeciągu 7 lat. Również sporymi wzrostami może się pochwalić Tauron, co pokazuje, że mamy do czynienia z odbiciem notowań sektora energetycznego, który w ostatnim czasie znajdował się pod presją. Również w górę pnie się LPP korzystające ze względu na zawieszenia podatku detalicznego oraz dzięki ostatnio lepszym wynikom. W efekcie WIG 20 uciekł z okolic poziomu 1700 pkt. i jest coraz bliżej psychologicznej bariery 1800 pkt.
Poprawa sentymentu zarówno na polskim rynku, jak i ogólnie w Europie jest zasługą lepszych wskazań indeksów PMI za październik. Wstępny dane z Niemiec dla przemysłu pokazały na wzrost wskaźnika do 55,1 pkt. Bardzo pozytywnie wypadły także figury dla sektora usług – tutaj odnotowano ekspansję do 54.1 pkt. Natomiast we Francji, która jest drugą gospodarką strefy euro, PMI dla przemysłu w końcu przebił barierę 50 pkt., co wskazuje na poprawę sytuacji w sektorze. Pośród europejskich indeksów bardzo dobrze radzi sobie hiszpański IBEX 35, który zyskuje około 1.5%. Lepsze nastroje w Hiszpanii są napędzane nadziejami na wyłonienie nowego rządu po 10 miesiącach politycznego impasu. Ponadto rozpoczął się właśnie bardzo ważny tydzień dla europejskich spółek. W ciągu najbliższych kilku dni poznamy sprawozdania finansowe takich firm jak Deutsche Bank, Barclays, GlaxoSmithKline oraz Heineken. Analitycy oczekują, podobnie jak w przypadku amerykańskich spółek, spadku zysków.
Weekend w Stanach Zjednoczonych był bardzo ciekawy i nie chodzi tu o emocje związane z kampanią prezydencką. AT&T, jeden z największych amerykańskich telekomów ogłosił, że uzgodnił warunki przejęcia koncernu medialnego Time Warner. Podana kwota transakcji jest elektryzująca, ponieważ wynosi aż 85.4 mld dolarów, co czyni ją jedną z większych w historii. W poniedziałkowe popołudnie poznaliśmy również wstępny wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu, który podobnie jak w przypadku europejskich gospodarek również zaskoczył in plus. Indeks pokazał 53.2 pkt. Po kilku kwadransach od rozpoczęcia sesji na Wall Street, S&P 500 rośnie o 0.5%, podobnie jak Dow Jones. Z kolei technologiczny Nasdaq zyskuje ponad 0.9%.