Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Duża zmienność na rynku długu

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

  • Opublikowano: 29 maja 2013, 10:40

  • Powiększ tekst

Na rynkach walutowych powrócili już globalni gracze na czele z Wielką Brytanią oraz USA. Jednocześnie pojawiła się zwiększona zmienność na bazowych rynkach długu, gdzie doszło do znaczących wzrostów rentowności papierów skarbowych ze Stanów, Niemiec, Japonii.

Wystromienie długiej końca krzywej obligacji jest objawem poprawy klimatu inwestycyjnego na parkietach Europy oraz USA, czyli na rynkach instrumentów bardziej ryzykownych. Tym samym maleje prawdopodobieństwo pojawienia się ujemnej stopy depozytowej w Eurolandzie. Na taki wariant wskazywała ostatnio wypowiedź członka EBC J. Asmussena, który optymistycznie odniósł się do bieżącej sytuacji w strefie euro. W związku z tym niewykluczone jest, że EBC zachowa postawę pasywną i na spotkaniu zaplanowanym 6 czerwca br. wstrzyma się przed dokonaniem jakichkolwiek zmian. Tymczasem najwięcej emocji wśród inwestorów wzbudziły dane makro ze Stanów, które przyczyniły się do wzmocnienia wartości amerykańskiego dolara. Pozytywnie zaskoczył odczyt wskazujący na poprawę zaufania konsumentów. Indeks Conference Board wzrósł w maju do 76,2 pkt z 69 pkt. Miesiąc wcześniej, Jest to najwyższy poziom od lutego 2008 roku. Optymistycznych wniosków dostarczył również raport z amerykańskiego rynku nieruchomości, który pokazał wzrost o 10,9 r/r cen nieruchomości w 20 największych metropoliach. To największa dynamika od kwietnia 2006 roku.

Z kolei w środę na rodzimym rynku uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na publikacji GUSu dotyczącej wskaźnika PKB za 1 kw. 2013 r(godz.10). Odczyt pokaże nam, jaka dynamika wzrostu gospodarczego utrzymywała się w pierwszych trzech miesiącach roku. Wstępny odczyt wyniósł 0,4% r/r i nie powinien być teraz znacząco zmieniony. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to słaba publikacja. Dane będą rozpatrywane pod kątem zbliżającego się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która będzie decydować o kształcie polityki monetarnej kraju. Oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych są silne, zważywszy na słabe fundamenty. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, 17 z 19 ekonomistów spodziewa się zacieśnienia polityki pieniężnej kraju. Za takim wariantem opowiadają się również kilku członków Rady. Oficjalna decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta 4-5 czerwca br. Przypomnijmy, że od listopada 2012 r. RPP obniżyła stopy procentowe o 175pb i była to odpowiedź na hamujący wzrost gospodarczy, niską inflację oraz politykę innych banków centralnych na świecie.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych