Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Cisza przed burzą?

źródło: Mariusz Puchałka, analityk giełdowy, ING Securities

  • Opublikowano: 3 czerwca 2013, 10:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Spokojny przebieg miały piątkowe notowania na GPW. Po niepewnym otwarciu, przez większą część sesji obserwowaliśmy konsolidację indeksów, której towarzyszyło lekko negatywne otoczenie zewnętrzne. Krajowy rynek, podobnie jak to miało miejsce w ostatnich kilku tygodniach, tradycyjnie wykazywał relatywną siłę,. Charakterystyczne były odnotowane w piątek dość wysokie obroty, a indeks WIG20 za sprawą podciągnięcia w górę na koniec sesji, znalazł się na poziomie 2.485 pkt.  Dzisiaj jednak naszemu rynkowi prawdopodobnie przyjdzie się zmierzyć z narastającą negatywną presją otoczenia zewnętrznego.


Silna energetyka, PZU i Eurocash

Tablica wyników sesji spółek z indeksu WIG20 wskazuje na rosnące zainteresowanie inwestorów akcjami przedsiębiorstw energetycznych. W piątek bardzo dobrze zaprezentowały się akcje PGE (wzrost o 2,61%). Kurs największej polskiej grupy energetycznej pozytywnym akcentem zakończył bardzo udany tydzień i wyznaczył nowe tegoroczne maksimum cenowe na poziomie 18,1 zł. Wydaje się, iż pozytywna tendencja w średnim terminie powinna utrzymać się. Nastroje wobec sektora poprawiły ostatnio dość dobre wyniki finansowe branży za I kw. 2013 r. W piątek równie dobrze zaprezentowały się akcje Taurona i Enei (odpowiednio wzrost kursu o 2,84% i 4,66%).  Po okresie niełaski, czyżby wracała moda na defensywny charakter sektora energetycznego?

Czekamy na decyzję RPP i EBC

Ten tydzień obfitował będzie w szereg publikacji makro. Jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Średnie oczekiwania ekonomistów wskazują na dalszy spadek stóp o 25 pb. Jednak rynek akcji z pewnością liczy, iż RPP zdecyduje się na cięcie w wysokości 50 pb., co powinno GPW dostarczyć dodatkowego paliwa. Z pozostałych figur makro warto wspomnieć o dzisiejszych ostatecznych publikacjach majowych indeksów PMI dla strefy euro i Niemiec i czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Rano opublikowany został już indeks PMI dla Chin. Odczyt okazał gorszy od oczekiwań, a indeks PMI znalazł się na najniższym poziomie od października 2012 r. (49,2 pkt.).

W USA ważne wyłamanie w dół

Słaby tydzień, z negatywnym akcentem, mają natomiast za sobą gracze na Wall Street. W piątek doszło do wyprzedaży akcji i to pomimo publikacji całkiem niezłych danych makro. Zaraz po otwarciu sesji gracze poznali bowiem odczyt indeksu PMI za maj (wzrost do 58,7 pkt. wobec prognozy na poziomie 50,0 pkt.). Korzystnie wypadła również publikacja indeksu nastrojów Michigan Sentiment (84,5 pkt. w porównaniu do oczekiwanego poziomu 83,7 pkt.). Na rynku jednak coraz częściej mówi się o prawdopodobnym stopniowym wygaszaniu trzeciej rundy luzowania ilościowego. Ze względu na istotny wzrost kursów akcji na Wall Street od początku roku, gracze są mocno wyczuleni na dalsze posunięcia ze strony Rezerwy Federalnej. Niewykluczone, iż FOMC zdecyduje się ograniczyć QE już w czerwcu.

Powiązane tematy

Komentarze