Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Warszawska giełda zaskoczyła siłą

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 11 września 2013, 11:09

  • Powiększ tekst

Tabela wyników wczorajszej sesji jednoznacznie pokazuje, iż trzeci dzień z rzędu zdecydowaną przewagę na GPW posiadała strona popytowa. Podobnie, jak dzień wcześniej, rynek rośnie przy dużej szerokości, co potwierdza statystyka (ponad 60% spółek zyskało na wartości). Wczoraj impulsem do kontynuacji aprecjacji było przede wszystkim otoczenie zewnętrzne. Spadek napięcia związanego z Syrią jednym ruchem podniósł indeks niemieckiej giełdy DAX w okolice poziomu sierpniowego maksimum.

Ożywienie zasłoniło demontaż OFE

Sądząc po szerokości i dynamice, z jaką kursy akcji odrabiają przecenę z ubiegłego tygodnia, w krótkim terminie większe znaczenie dla inwestorów mają perspektywy kontynuowanego ożywienia w gospodarce. Wczoraj w górę skierowały się akcje zarówno spółek przemysłowych, jak i usługowych i w tym segmentach można spotkać najliczniejszą liczbę walorów notujących nowe maksima cenowe. Nieco słabiej prezentuje się segment finansowy, który zdołał jedynie częściowo odrobić straty z ubiegłego tygodnia. Przekonywująca jest również wysoka aktywność graczy stojąca po stronie kupującej. Obroty na całym rynku podczas wtorkowej sesji wyniosły blisko 1,4 mld zł.

Segment mid i smal caps silniejszy od blue chips

Dzięki trzydniowej dynamicznej aprecjacji indeks sWIG80 znajduje się już tylko kilkadziesiąt punktów poniżej szczytu wyznaczonego pod koniec sierpnia br. Wyraźnie ponad połowę OFEprzeceny odrobił również mWIG40. To właśnie dzięki szerokiemu rynkowi główny barometr GPW, indeks WIG dotarł wczoraj do poziomu 49,0 tys. pkt. i stara się niejako z marszu kontynuować główny trendu wzrostowy. Patrząc przez pryzmat indeksów, w krótkim terminie, najsłabsze perspektywy wciąż rysują się przed indeksem WIG20. Zmienność nastrojów jaką zafundował nam ostatnio rynek doprowadziła w ubiegły czwartek do spadku indeksu blue chips w rejon poziomu tegorocznych minimów cenowych (2.200 pkt.), a następnie odreagowania do najbliższego technicznego oporu przy 2.350 pkt. W związku z tą barierą cenową w dniu dzisiejszym może pojawić się chęć do krótkoterminowej realizacji zysków.

Wall Street w górę dzięki Chinom i Syrii

Trwa wzrostowa seria indeksów za Oceanem. Wczoraj inwestorzy dyskontowali publikację korzystnych danych makro z chińskiej gospodarki. Państwo Środka w sierpniu odnotowało dwucyfrową dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej (10,4% wobec prognozy na poziomie 9,9%). Jeszcze szybciej rosła sprzedaż detaliczna. Drugim argumentem za kupowaniem akcji był spadek napięcia politycznego związanego z Syrią. Podczas wtorkowej sesji inwestorzy kupowali przede wszystkim akcje spółek wysokiej technologii, a indeks Nasdaq zameldował się na nowym tegorocznym maksimum. Gorzej wiodło się natomiast spółkom surowcowym, ze względu na spadek notowań ropy naftowej, miedzi i metali szlachetnych. Tematem na kolejne dni wciąż pozostaje jednak najbliższe posiedzenie FEDu, na którym z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do ograniczenia programu skupu obligacji. Sądząc po zachowaniu indeksów giełdowych, można przypuszczać, iż rynek oczekuje powolnych decyzji Rezerwy, w celu utrzymania pozytywnych tendencji w gospodarce.



Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych