Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Indeksy blisko technicznych wsparć

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 12 marca 2014, 09:48

  • 0
  • Powiększ tekst

W pierwszej połowie wczorajszej sesji indeksy kontynuowały spadki, a nasz rynek zachowywał się słabiej od otoczenia zewnętrznego. Odsłona drugiej połowy notowań przyniosła jednak poprawę nastrojów na GPW, co pozwoliło warszawskim indeksom odreagować w górę. Inwestorzy w ten sposób zareagowali na bliskość technicznych wsparć zarówno na indeksie dużych spółek, jak i na barometrach segmentów mid i small caps.

WIG20 obronił poziom 2.400 pkt.

Po dwóch dniach wyraźnej deprecjacji indeksu największych spółek warszawskiego parkietu, WIG20 znalazł się w okolicach ważnego technicznego wsparcia na poziomie 2.400 pkt. Wczoraj podaż przeważała w pierwszej połowie sesji spychając chwilowo indeks WIG20 poniżej tego poziomu. W kolejnych godzinach notowań doszło jednak do prób odreagowania w górę. Wśród dużych spółek na pozytywne wyróżnienie zasługują spółki defensywne. Ponownie w górę skierował się kurs PGE wyznaczając nowe średnioterminowe maksimum w cenach zamknięcia. Po zdyskontowaniu słabych wyników finansowych za IV kw. 2013 r. Orange, inwestorzy od kilku dni przychylniejszym okiem spoglądają na akcje narodowego operatora telekomunikacyjnego. Natomiast z sektora bankowego należy wyróżnić akcje Pekao S.A., które w dniu wczorajszym uratowały indeks WIG20. Rynek pozytywnie przyjął wyniki finansowe drugiego, co do wielkości banku w Polsce. Analitycy zwracają uwagę na zysk netto o ponad 10% wyższy od konsensusu rynkowego oraz kontrolę po stronie kosztów. Z kolei po drugiej stronie rynku trzeci dzień z rzędu znalazły się akcje KGHM. Kurs miedziowego kombinatu w dalszym ciągu dyskontuje fatalne perspektywy płynące z notowań miedzi na rynku surowcowym. W sumie na indeksie WIG20 po wczorajszej sesji powstał niewielki czarny korpus z dolnym cieniem. Popyt obronił najbliższe wsparcie na poziomie 2.400 pkt., jednak, aby myśleć o zakończeniu spadkowej korekty potrzebny jest wzrost powyżej luki z 10 marca br. (2.420-2.435 pkt.) i skuteczny atak na poziom 2.480 pkt. (górne ograniczenie szerokiej konsolidacji w przedziale 2.400-2.480 pkt.). Analogicznie dla indeksu WIG trwająca od 25 lutego spadkowa korekta sprowadziła główny barometr naszego rynku w rejon dziewięciomiesięcznej linii trendu wzrostowego przebiegającej na poziomie 51,0 tys. pkt.

Znakomita końcówka w wykonaniu sWIG80

Przez większą część wtorkowej sesji słabością raził indeks najmniejszych spółek GPW. Inwestorzy od początku roku z wyraźnie większą ostrożnością podchodzą do aktywów o niższej płynności. W poniedziałek oprócz sporej przeceny sWIG80 uwagę zwracała spora szerokość spadkowego rynku. Na wartości traciło ponad 70% spółek. Był to słaby wynik, ale jeszcze nie typowy dla regularnego rynku niedźwiedzia. Na szczęście wczoraj bilans wyrównał się, a gracze w najbliższych dniach powinni wykazać większą aktywność po stronie kupna z uwagi na bliskość technicznej strefy wsparcia w przedziale 13,0-13,5 tys. pkt.

Na horyzoncie kolejne wyniki finansowe spółek

W dniu dzisiejszym raporty finansowe za IV kw. 2013 r. przedstawią PZU i PGE. W obu przypadkach spodziewane są wzrosty zysku netto w ujęciu r/r. Pozytywna reakcja rynku powinna pomóc w zamortyzowaniu pogorszenia klimatu inwestycyjnego na świecie. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się bowiem spadkiem, i ostrożny klimat utrzymuje się również dzisiaj rano. W dalszym ciągu nierozwiązalną kwestią pozostaje sytuacja na Ukrainie, powodując główny czynnik ryzyka.

Powiązane tematy

Komentarze