Na Wyspach może być gorąco
W środę opublikowany zostanie przez Bank Anglii "Raport nt. inflacji" oraz nowe prognozy gospodarcze, co ukształtuje oczekiwania odnośnie momentu zaostrzenia polityki monetarnej przez BoE. Tego samego dnia zostaną też opublikowane dane z brytyjskiego rynku pracy. Pakiet informacji z całą pewnością przełoży się na wycenę funta.
Wielka Brytania, godz.10.30 - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych/październik (prognoza -35,0 tys.), Stopa bezrobocia/wrzesień (prognoza 7,7%)
W pierwszych godzinach handlu uwaga inwestorów będzie koncentrować się na danych makro z brytyjskiego rynku pracy. Od początku br. sytuacja na tamtejszym rynku pracy uległa stabilizacji, dlatego odczyt wyższy od oczekiwań będzie wspierał gołębie stanowisko banku centralnego, co bezpośrednio podtrzyma deprecjację funta brytyjskiego.
Wielka Brytania, godz.11.30 - Kwartalny raport BoE nt. inflacji
W środę publikowany zostanie przez Bank Anglii "Raport nt. inflacji", który będzie dopełnieniem informacji z rynku pracy. Dodatkowo zostaną upublicznione nowe prognozy gospodarcze, co ukształtuje oczekiwania odnośnie momentu zaostrzenia polityki monetarnej przez BoE. Inwestorzy otrzymają komplet informacji o stanie brytyjskiej gospodarki, co będzie miało duży wpływ na wartość funta. Indeks GBP zbliżył się do ważnych ograniczeń podażowych, ale nie jest wykluczone, że zostaną one przełamane. Wszystko zależy od informacji, jakie zaserwują inwestorom, członkowie Banku Anglii.
GBP/USD – 1,5891
We wtorek, nastąpiła mocna wyprzedaż funta, spotęgowana przez odczyt nt. inflacji na Wyspach. Ceny na poziomie producenta w październiku wzrosły 2,2% r/r, poniżej oczekiwań 2,5% r/r. W rezultacie, raport makro stłumił oczekiwania inwestorów oczekujących zaostrzenie polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Z technicznego punktu widzenia, przestrzeń do dalszego spadku notowań GBP/USD jest jeszcze duża. Celem niedźwiedzi jest strefa 1,5700-1,5770, następnie 1,5530-1,5575.
EUR/USD – 1,3435
W tym tygodniu indeks EUR zapoczątkował korektę wzrostową, której maksymalny zasięg nie powinien przekroczyć blisko położonych barier podażowych. Tym samym, bazowym scenariuszem jest kontynuacja osłabienia „wspólnej waluty”. W rezultacie, przy analizie pary EUR/USD, należy uwzględnić obowiązujący krótkoterminowy trend spadkowy. W praktyce oznaczać to może dalsze wydłużenie fali spadkowej do 1,3355 i dalej do 1,3290. Na taki scenariusz wskazuje układ średnich kroczących SMA15 i SMA30 w interwale dziennym. Negatywną wymowę prezentuje także MACD. Stop loss należy założyć na 1,3470.