Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

FED rozważa wyjście z QE

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

  • Opublikowano: 21 listopada 2013, 14:14

  • Powiększ tekst

W ostatnich godzinach handlu notowania głównych par walutowych determinowały wiadomości ze Stanów, gdzie opublikowano zapiski z październikowego posiedzenia FOMC. Wynika z nich, że Fed może ograniczyć QE3 już w najbliższych miesiącach. Rynek zareagował silnym umocnieniem dolara.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wynika, że ograniczenie QE3 może zacząć się w najbliższych miesiącach, jeśli dane z gospodarki będą dobre. Ze specjalne przygotowanej ankiety Reutera wynika, że większość ekonomistów oczekuje, że Fed zdecyduje się ograniczyć wartość miesięcznie kupowanych obligacji dopiero na posiedzeniu w marcu 2014 roku. Jest to informacja dla rynku, która w szerszej perspektywie czasu może przełożyć się na dalsze umocnienie dolara. Katalizatorem aprecjacji amerykańskiej waluty była także informacja Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który oznajmił, że rozważa wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych. Jak donosi Bloomberg, ECB ma rozważać obniżkę stopy depozytowej do -0,1% z obecnego poziomu 0%. Zaznacza jednak, że w samym banku centralnym nie ma zgody co do wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej. Na medialne doniesienia „wspólna waluta” zareagowała osłabieniem.

EUR/USD – 1,3427

Z technicznego punktu widzenia, kurs EUR/USD spadł do ważnych ograniczeń podażowych 1,3415-1,3425, dlatego w najbliższych godzinach handlu może nastąpić odreagowanie do 1,4448-4,4452. Odbicie notowań mogą wzmocnić odczyty usługowych i przemysłowych indeksów PMI, albo ewentualnie łagodzące stanowisko M.Draghiego ws. wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w strefie euro. Jednak nie spodziewałbym się specjalnych rewelacji w raportach makro z Europy, dlatego presja na osłabienie euro może jeszcze się utrzymać.

GBP/USD – 1,6087

Publikacja protokołu Banku Anglii(BoE) z listopadowego posiedzenia banku centralnego stało się pretekstem do silnego osłabienia funta brytyjskiego. Z raportu wynika, że wszyscy przedstawiciele Komitetu Polityki Pieniężnej opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian i pozostawieniem QE na niezmienionym poziomie. Tym samym, presja na osłabienie funta powinna być kontynuowana. Dla pary GBP/USD oznaczałoby to wydłużenie dotychczasowego impulsu spadkowego do 1,6055 i dalej do 1,6006-1,6016. Stop loss wyznacza ostatni szczyt na 1,6180.

USD/CHF – 0,9171

Do ważnych ograniczeń na wysokości 0,9190 dotarły notowania USD/CHF. Na tym poziomie przebiega również średnioterminowa linia trendu spadkowego, dlatego przełamanie tej bariery podażowej będzie dla byków trudnym zadaniem. W konsekwencji na rynku może pojawić się kolejny impuls spadkowy, sprowadzający kurs pary walutowej w rejon 0,91. Zlecenie obronne należy złożyć na 0,9195.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych