W Wielkiej Brytanii dalsze prace nad łupkami
Brytyjska spółka Cuadrilla Resources poinformowała o planach przeprowadzenia zabiegów szczelinowania hydraulicznego w ośmiu odwiertach w hrabstwie Lancashire, w północno-zachodniej Anglii. Będą to pierwsze szczelinowania w Wielkiej Brytanii od maja 2011 roku.
Cuadrilla zamierza wykonać po cztery odwierty poszukiwawcze w dwóch lokalizacjach pomiędzy Blackpool a Preston.
Spółka dopiero rozpocznie proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, którego elementem są obowiązkowe konsultacje społeczne. Planowane rozpoczęcie wierceń ma nastąpić jeszcze w tym roku, ale szczelinowanie będzie miało miejsce najprawdopodobniej na początku roku 2015.
Początkowo Cuadrilla zamierzała wykonać odwierty poszukiwawcze nawet w siedmiu lokalizacjach w tym rejonie, ale ostatecznie zdecydowała się ograniczyć swoje plany tylko do dwóch lokalizacji, tłumacząc to chęcią "zminimalizowania potencjalnego wpływu prac poszukiwawczych na otoczenie".
Planowane wiercenia spółki będą pierwszymi od wiosny 2011 roku, w których zastosowana będzie technologia szczelinowania hydraulicznego. Przy okazji tamtych wierceń doszło bowiem do wstrząsów sejsmicznych, na skutek których rząd brytyjski wprowadził tymczasowe moratorium na szczelinowanie. Zostało ono co prawda zniesione pod koniec 2012 roku, ale towarzyszyło temu zaostrzenie wymogów wobec firm prowadzących tego typu prace. W efekcie do tej pory żadna z firm poszukujących gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii nie zdecydowała się na przeprowadzenie szczelinowania.
Odwierty Cuadrilla Resources będą również prawdopodobnie pierwszymi, które podlegać będą nowym regulacjom w zakresie rekompensat dla mieszkańców rejonów, w których prowadzone są poszukiwania gazu łupkowego. Zgodnie z nimi, z tytułu każdego odwiertu, w którym przeprowadzone będzie szczelinowanie hydrauliczne, na konto lokalnej społeczności ma trafiać 100 tys. funtów. W przypadku ośmiu planowanych szczelinowań będzie to więc łącznie 800 tys. funtów. Według spółki kwota ta ma zostać podzielona pomiędzy około 130 właścicieli gruntów w sąsiedztwie planowanych lokalizacji odwiertów. Każdy z nich mógłby uzyskać więc około 6 tys. funtów. Pieniądze te nie trafią jednak bezpośrednio do kieszeni właścicieli, a na konto fundacji, która po konsultacjach z mieszkańcami zadecyduje o sposobie wykorzystania tych pieniędzy. W grę wchodzą wypłaty w gotówce, ale również przeznaczenie tych środków na lokalne projekty infrastrukturalne.
Oprócz tego, nowe przepisy przewidują także konieczność wypłaty na rzecz mieszkańców 1 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży gazu w przypadku rozpoczęcia komercyjnego wydobycia. Latem zeszłego roku Cuadrilla podpisała umowę z koncernem Centrica, który za kwotę 160 mln funtów nabył 25 proc. udziałów w koncesjach spółki w hrabstwie Lancashire.
PAP