Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

KE wie kiedy się poprawi w gospodarce

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 25 lutego 2014, 16:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Produkt krajowy brutto UE wzrośnie w 2014 r. o 1,5 proc., a w strefie euro - o 1,2 proc. - szacuje Komisja Europejska w zimowych prognozach gospodarczych. W 2015 r. wzrost gospodarczy przyśpieszy do 2 proc. w UE i 1,8 proc. PKB w eurolandzie.

To bardziej optymistyczne prognozy, niż te z jesieni 2013 r., w których wymienione wskaźniki były o 0,1 punktu procentowego niższe.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ocenił we wtorek, że "ożywienie gospodarcze w UE się umacnia". "Wzmocnienie popytu wewnętrznego w tym roku powinno pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i trwałego wzrostu. Europejska gospodarka odzyskuje równowagę i poprawia swoja pozycję konkurencyjną, szczególnie, jeśli chodzi o kraje najbardziej narażone (na kryzys)" - oświadczył komisarz.

Dodał, że najtrudniejszy moment kryzysu jest już minął, ale nie wolno jeszcze spoczywać na laurach, bo ożywienie wciąż jest skromne. "Aby je umocnić i stworzyć więcej miejsc pracy, musimy pozostać na obranym kursie reform gospodarczych" - podkreślił Rehn.

Według prognoz Komisji recesja dotknie w tym roku Cypr, który nadal zmaga się ze skutkami kryzysu sektora bankowego. PKB tego kraju spadnie o 4,8 proc. w tym roku, ale w 2015 r. wzrośnie o 0,9 proc.

Nieznaczny spadek PKB, o 0,1 proc. odnotuje też w 2014 r. Słowenia. W 2015 r. gospodarka tego kraju wzrośnie o 1,3 proc.Gospodarki pozostałych krajów UE będą w tym roku na plusie, zaś w 2015 r. wszystkie państwa odnotują wzrost.

Produkt krajowy brutto zmagającej się z głębokim kryzysem Grecji, która do tej pory także była mocno pod kreską, wzrośnie w 2014 r. o 0,6 proc. oraz o 2,9 w 2015 r. Najsilniej wzrośnie PKB Łotwy - o 4,2 proc. w tym roku i 4,3 w przyszłym roku. Dla największej gospodarki UE, Niemiec, KE prognozuje wzrost PKB o 1,8 proc. w 2014 r. i 2 proc. w 2015 r., z kolei dla Francji - odpowiednio o 1 proc. i 1,7 proc. Wolniej rozwijać się będzie gospodarka Włoch - o 0,6 proc. PKB w tym roku oraz 1,2 proc. w przyszłym.

Według prognoz bezrobocie w UE spadnie do 10,4 proc. w 2015 r. (z 11,1 proc. w 2013 r.) oraz do 11,7 proc. w strefie euro.

Inflacja wyniesie w tym roku 1,2 proc. dla UE oraz 1 proc. dla strefy euro, zaś w 2015 r. nieznacznie wzrośnie o 0,25 punktu procentowego. Rehn powiedział, że niska inflacja z jednej strony wpływa na zwiększenie konsumpcji, ale z drugiej "przedłużający się okres bardzo niskiej inflacji dla całej strefy euro może utrudnić równoważenie gospodarki europejskiej". Według komisarza ryzyko deflacji, czyli spadku przeciętnego poziomu cen, jest jednak raczej odległe, tym bardziej, że Europejski Bank Centralny zapewnił niedawno, że uczyni wszystko by przeciwdziałać deflacji.

Deflacja nie jest pozytywnym zjawiskiem. W warunkach deflacji konsumenci wstrzymują się z zakupami licząc, że to, co chcą kupić, będzie w przyszłości jeszcze tańsze. Powstające w ten sposób ograniczenie konsumpcji powoduje kurczenie się gospodarki i ograniczanie miejsc pracy.

KE przewiduje też dalszą redukcję deficytów finansów publicznych w krajach UE. W 2014 r. deficyt spadnie do 2,7 proc. PKB w całej UE i do 2,6 proc. w strefie euro. Z kolei relacja wysokości zadłużenia do PKB spadnie odpowiednio do 90 proc. w UE oraz 96 proc. w eurolandzie.

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze