INWAZJA NA UKRAINĘ
Senat USA przyjął pakiet 40 mld dol. pomocy dla Ukrainy!
Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów, w tym 3,9 mld - na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden
Projekt przeszedł stosunkiem głosów 86 do 11. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.
To duży pakiet, który odpowie na duże potrzeby walczącego o przetrwanie narodu ukraińskiego - powiedział lider demokratycznej większości Chuck Schumer. Dodał, że przyjmując tę ustawę Senat wysyła do Ukraińców wiadomość o tym, że „pomoc jest w drodze, prawdziwa pomoc, znacząca pomoc, pomoc, która może zagwarantować Ukraińcom zwycięstwo” w wojnie z Rosją.
Pakiet nowej pomocy dla Ukrainy został zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów 10 maja. Ustawa mogłaby zostać przegłosowana w Senacie szybciej, ale przyspieszona procedura została zablokowana przez republikańskiego senatora Randa Paula.
Rząd USA apelował do parlamentarzystów o szybkie procedowanie ustawy, przypominając, że 19 maja skończą się fundusze, które administracja prezydenta Bidena może wydać na pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach wcześniejszych upoważnień.
Amerykański Kongres przegłosował w marcu przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld dolarów.
W przegłosowanym pakiecie zwiększającym budżet m.in. Pentagonu i Departamentu Stanu ponad 20 mld dolarów to wydatki związane z bezpieczeństwem i pomocą dla Ukrainy. Akt uprawnia prezydenta do przekazania Ukrainie z zasobów USA uzbrojenia o wartości 11 mld dolarów, a także przeznacza dodatkowe 6 mld na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego Pentagon m.in. kupuje uzbrojenie dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.
8,7 mld USD przeznaczone jest na uzupełnienie składów broni przesłanej Ukrainie, a 3,9 mld - na działania wojsk USA w Europie i pomoc sojusznikom ze wschodniej flanki NATO. Kolejne 4 mld zostaną przeznaczone na dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy i krajów dotkniętych sytuacją na Ukrainie i modernizację ich wojsk. Dodatkowe 600 mln ma zostać użyte do zwiększenia produkcji uzbrojenia.
W ramach wydatków „cywilnych”, 8,7 mld dolarów ma zostać przeznaczona na pomoc gospodarczą dla ukraińskiego państwa, 4,35 mld na wsparcie żywnościowe dla osób dotkniętych głodem na całym świecie i łącznie ok. 1,35 mld na wsparcie dla uchodźców.
Czytaj też: Giganci finansów o zielonym fanatyzmie: Nam nie po drodze
PAP/mt